Kadi Neemre • 28 september 2016

Alžeerias sõlmiti naftatoodangu külmutamise kokkulepe

OPECi kohtumisel saavutati kokkuleppe  Foto: EPA

Värske raporti kohaselt jõudsid OPECi liikmed täna kokkuleppele piirata naftatoodangut; kokkuleppe detailid aga avalikustatakse alles OPECi novembris toimuval ametlikul kohtumisel, kinnitavad asjaga kursisolevad allikad.

Allikad kinnitasid Reutersile, et OPEC jõudis kokkuleppele, et naftatoodangu mahud külmutatakse 32,5 miljoni barrelini päevas. Kui naftaühenduse tootmispiir jõuab kätte, pöördutakse allikate sõnul vajadusel naftaühendusesse mittekuuluvate riikide poole.

Varasemalt kinnitasid allikad Reutersile, et kartell võib täna teatada Alžeerias sõlmitud kokkuleppest, kuid kokkuleppe detailid avalikustatakse alles novembris toimuval ametlikul OPECi kohtumisel.

Brenti toornafta hind kasvas 2,75 dollarit ehk 6%, 48,72 dollarile barreli eest. WTI toornafta hind kasvas 2,38 dollarit ehk 5,3%, 47,05 dollarile barreli eest.

Saudi energiaminister Khalid al-Falih sõnas eile, et Iraan, Nigeeria ja Liibüa võiksid toota “maksimaalsel mõistlikul tasemel” osana naftatootmise külmutamise kokkuleppest. Tegemist on Saudi Araabia poolse strateegiamuudatusega, kuna varasemalt on riik väljendanud seisukohta, et kokkuleppega ollakse nõus vaid juhul kui kõik OPECi liikmed ja mitteliikmed on nõus toodangumahtude külmutamisega.

Iraan sõnas, et nemad peaksid olema sellistest piirangutest vabastatud, kuna riigi tootmine alles taastub Euroopa Liidu seatud sanktsioonidest. Iraani naftatootmine on praegusel hetkel ligi 3,6 miljonit barrelit päevas. Liibüa naftatoodang on sellel kuul kasvanud ligi kahekordseks ehk 485 000 barrelile päevas.

USA kaubandusliku toornafta varud kukkusid eelmisel nädalal 1,9 miljoni barreli võrra 502,7 miljonile barrelile. Reutersi küsitletud analüütikud prognoosisid aga naftavarude kasvu 3 miljoni barreli võrra.

 

 

Hetkel kuum