Pille Ivask • 14. oktoober 2016 kell 21:01

Maailma suurimad tagasikutsumised

Matteli Barbied  Foto: EPA

Samsung Galaxy Note 7 skandaal on kõigil värskelt meeles, ent tegelikult on ajaloohämarustes palju teisigi nii-öelda tagasikutsumisi, mis kunagi sama suurt furoori põhjustasid.

Galaxy Note 7 on sel nädalal meedias väga palju figureerinud ning plahvatama ja suitsema kippuva telefoni tõttu on Samsung teatanud, et lõpetab Note 7 tootmise ning manitseb inimesi telefoni olemasolul selle kiiresti välja lülitama. Tõsi, Samsungi telefoni tagasikutsumine on tehnoloogiamaailma üks suuremaid ning tõsisemaid. Analüütikud on hinnanud, et skandaali tõttu kaotab ettevõte 9,5 miljardit dollarit. Ettevõte on ise teatanud, et on vähendanud kolmanda kvartali kasumiprognoosi 2,3 miljardi dollari võrra.

Singapuri ülikooli eksperdi turundusosakonna ekspert Srinivas Reddy märgib intervjuus Bloombergile, et 10 punkti skaalal hindab tema kahju ettevõttele 4-7 punkti vääriliseks. Siia on sisse arvestatud nii majanduslik kui ka maine kahju. Ta rõhutas, et Samsungi plahvatav-suitsev telefon pole mitte kedagi ära tapnud ning ettevõtte jaoks on praegu olulisim keskenduda oma uutele tegemistele ning võimalikult kähku uue ja hea tootega turule naasta.

Paljud inimesed on Samsungile andnud skandaali tõttu väga karmi hinnangu. Siiski tuleks meeles pidada, et tegu pole kaugeltki esimese taolise skandaaliga. Ajaloost leiab taolisi mitmeid.

Ford sattus skandaali. Autohuvilised on kindlasti kuulnud Ford Pinto õnnetust saatusest. Aastal 1971 välja antud kompaktauto tagaosal oli suur disainiviga, mis põhjustas kütuselekkeid ning isegi plahvatusi. Nõnda võis toona USA teedel ja parklates kohata sõidukeid, millele oli kirjutatud huumorivõtmes silt “Hoia mu autost eemale, ma olen plahvatusohtlik!”. Ford oli seetõttu aastal 1978 sunnitud tagasi kutsuma 1,5 miljonit Pintot. Õige pea auto tootmine ka lõpetati.

Takata turvapadjad. Ajaloo suurim autode tagasikutsumisega seotud skandaal on aga seotud Takata turvapatjadega, mis pidid algselt olema revolutsiooniliselt turvalised ning kaitsma inimesi, kui nood avariisse satuvad. Õnnetuseks on Takata turvapatjade kehva kvaliteedi tõttu hukkunud 16 inimest.

Peamised toiduained. Tagasikutsumistega ei tohiks kindlasti seostada üksnes tehnoloogiat. USAs on korduvalt tagasi kutsutud tooteid nagu kana, veiseliha või maapähklivõi, põhjuseks reeglina ebahügieenilised tootmistingimused. Aastal 2009 tuli näiteks uudis, et Peanut Corp of America kasutas maapähkleid enam kui 800 tootes, mis olid nakatunud salmonellaga. Selle tagajärjel suri 9 inimest ning haigestus enam kui 700. Tegu on USA ajaloo ühe suurema tagasikutsumisega. Skandaali tõttu läks ettevõte hingusele ning selle juht vanglasse.

Valuvaigisti Tylenol. Aastal 1982 pidi Johnson & Johnson tagasi kutsuma 31 miljonit purki Tylenoli valuvaigisteid, kuna 7 Chicago piirkonna elanikku olid surnud tablettide tagajärjel, mis sisaldasid tsüaniidi.

Laste nukud. Ka lapsed pole ohtlikke ühendeid sisaldavate asjade eest kaitstud. Mattel kutsus aastate eest tagasi 21 miljonit Hiinas valmistatud nukku, kuna need sisaldasid 180 korda lubatust suuremat kogust pliivärve. Kui lapsed peaksid kogemata seda alla neelama, võib see põhjustada näiteks ajukahjustusi või koguni surma.

Hetkel kuum