Kadi Neemre • 29. detsember 2016 kell 20:51

Ettevõtted tõmbavad aktsiate tagasiostule pidurit

Pulliturule tõmmatakse pidurit  Foto: EPA

Tururalli peamine mootor – aktsiate tagasiostmine, mis algas 2009.aasta märtis, on vähenemas.

Aktsiate tagasiostmine kukkus kolmandas kvartalis 112,2 miljardile dollarile ehk võrreldes eelmise kvartaliga kukkus see 12% ning eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 25,5%, selgub S&P Dow Jones Indices andmetest.

Tagasiostmine saavutas oma ajaloolise tipu 2007. aasta teises kvartalis; sellel ajal olid ka aktsiahinnad tipus, vahendab CNBC. 2009. aasta teises kvartalis aga hakkas tagasiostmine tasapisi suurenema ning tõi kaasa kestvuselt teise pullituru ajaloos. Sööst tulenes ajalooliselt madalatest intressimääradest, mis muutsid raha laenamise ja aktsionäridele tagastamise lihtsaks.

2016. aasta esimeses kvartalis jõudis tagasiostmine rekordilähedale ning on alates sellest ajast saadik langenud. S&P andmetel kukkus tagasiostmine kolmandas kvartalis 30,5% võrreldes esimese kvartali 161,4 miljardi dollari suuruse mahuga. Hoolimata tagasitõmbumisest ei näi see olevat turge härinud; S&P 500-l on seljataha jäänud järjekordne edukas aasta.

Samas on investorid üha häälekamalt hakanud nõudma, et ettevõtted kasutaksid oma sularahavarusid mingil muul eesmärgil kui vaid tagasiostmiseks, dividendide maksmiseks ning tehingute tegemiseks. Investorid soovivad pöörata suuremat tähelepanu pikaajalistele strateegiatele nagu kapitaliost, uurimis- ja arendustegevus ning tööjõu palkamine.

S&P 500 ettevõtetel, v.a. finants, transpordi ja kommunaalteenuste ettevõtted, on kokku 1,49 triljonit dollarit sularaha; seda on 8,2% võrra enam võrreldes teise kvartaliga.

“Ettevõtete võimekus suurendada tagasiostmist on jätkuvalt kõrge, kuna sularaha hulk on kasvanud rekordsuureks ning raha on jätkuvalt üsna odav ja lihtsasti ligipääsetav,” sõnas S&P Dow Jones Indices analüütik Howard Silverblatt. Tema sõnul aga viitavad andmed sellele, et paljud ettevõtted ei soovi hetkel suurendada plaanitud tagasiostude mahtu.

Sektoripõhiselt juhib tagasioste tehnoloogiasektor 26 miljardi dollariga. Apple oli 6 miljardi dollariga üks suurimaid tagasiostjaid, teisele kohale jäi 4,4 miljardi dollariga Microsoft.

 

Hetkel kuum