Mait Kraun • 2 jaanuar 2017

Euroopa aktsiad alustasid aastat positiivselt

Frankfurdi börs  Foto: Bloomberg

Euroopa aktsiaturud alustasid uut aastat tõusuga, sest uued majandusandmed näitasid, et Itaalia majandus võib olla oodatust paremas seisus, vahendab MarketWatch.

Eelkõige mõjus see hästi pangandussektori aktsiatele – Stoxx Europe 600 pangandussektor kallines 0,6 protsenti. Indeks on täna tervikuna tõusnud aga 0,5 protsenti. Briti ja USA turud on täna suletud.

Riikide aktsiaindeksitest kallines enim Itaalia FTSE MIB indeks – kokku 1,6 protsenti. Saksamaa DAX lisas 0,9 protsenti.

Prantsusmaa CAC 40 tõusis 0,5 protsenti ja Hispaania IBEX 35 lisas samuti 0,5 protsenti.

Markiti Itaalia tööstuse ostujuhtide indeks (PMI) näitas aasta lõpus tugevust – detsembris kasvas tööstustoodang kuue kuu kiireimas tempos. Lisaks kasvas ka uute tellimuste arv.

Itaalia pangad tõusid

Itaalia pangandussektor hakkas kallinema, sest Itaalia meedia kirjutas, et raskustes Banca Monte dei Paschi di Siena emiteerib 2017. aastal 15 miljardi euro eest võlakirju, et investorite kindlustunnet ja likviidsust parandada. Panga aktsiatega kauplemine on peatatud.

Itaalia valitsus teatas hiljuti, et plaanib panka päästa maksumaksja rahaga. Euroopa Keskpanga nõukogu liige Jens Weidemann aga hoiatas, et riigiabi andmisel ei tohi rikkuda Euroopa Liidu reegleid.

Turud kardavad, et Itaalia pangandussektori halvad laenud võivad Euroopas põhjustada finantskriisi. Sektor hakkas aasta lõpus aga tõusma, sest investorid otsisid kõrgema tootlusega varasid ning üleüldine optimism kasvas.

Hetkel kuum