Mait Kraun • 11 jaanuar 2017

Bitcoin odavnes mõne päevaga 30 protsenti

Paljude ekspertide sõnul kasvas bitcoini hind ka liiga kiiresti.  Foto: EPA

Bitcoini hind on viimaste päevade jooksul langenud üle 30 protsendi, sest kardetakse, et Hiina karmistab krüptovaluutaga seotud reegleid, mille eesmärk on kapitali väljavoolu peatamine, vahendab Bloomberg.

Krüptovaluuta hind tõusis 5. jaanuaril 1149 dollarini. Bitcoini hinnarekord pärineb 2013. aasta novembrist, kui hind kerkis 1165,89 dollarini. Mõne päeva jooksul  on bitcoini väärtus kukkunud tänaseks üle 30 protsendi 803 dollarini. Nimelt teatas Hiina Keskpanga Shanghai haru, et nende ametnikud ning linnavalitsus andsid bitcoini vahetusbörsi BTCChina.com juhtidele käsu süsteem üle kontrollida ning probleemidest teada anda.

Hiina valitsus on mitu bitcoini vahetusbörsi uurimise alla võtnud, sest inimesed kasutavad krüptovaluutat kapitali väljaviimiseks ning regulatsioonide vältimiseks, teatas QQ.com.

Bitcoin hakkas 2015. aasta alguses tõusma, sest Hiina ostjad hakkasid otsima alternatiivseid varasid, mis kaitseks neid jüaani odavnemise vastu. Peale selle taheti riigist raha välja viia. Kui bitcoini osta jüaanide eest ja müüa neid välismaale (mõne teise valuuta eest), siis on investoritel võimalik vältida kapitali liikumisega seotud regulatsioone. Seni on Hiina valitsus järginud põhimõtet, et krüptovaluuta turul toimuvasse ei sekkuta.

„Bitcoin on üks kividest, mida ei ole kapitalikontrolli huvides veel teistpidi keeratud,“ ütles konsultatsioonifirma Kapronasia direktor Zennon Kapron. „On vältimatu, et midagi mõeldakse välja, aga praegu on küsimus selles, millised need regulatsioonid saavad olema.“

2016. aastal kallines bitcoin lausa 120 protsenti, sest jüaan tegi suurima kukkumise alates 1994. aastast ning Hiina võlakirjad ja aktsiaturud odavnesid. Peale selle aitasid hinnal kasvada pakkumise kasvu aeglustumine, bitcoini laialdasem aktsepteerimine ning korruptsiooni- ja terrorismivastane sõda. Loe bitcoini hinnatõusust pikemalt siit.

Hetkel kuum