Fredy-Edwin Esse • 6. märts 2017 kell 5:00

Kuidas alustada USA aktsiatesse investeerimist?

USAsse investeerimisel on mitmeid eeliseid.  Foto: EPA

Kuidas peaks alustav investor astuma esimese sammu pealtnäha peadpööritavas Ameerika Ühendriikide aktsiamaailmas? Tegelikult pole üldse nii keeruline - vaja on vaid tahet ja veidi kodutööd.

Esmalt alustaksin ma küsimusest, miks üldse Ühendriikide aktsiaturgudele investeerida. Investeerimissihtkohana on mu esimene soovitus Tallinna börs, kuid börsi väiksus seab piirid ja alati on kasulik erinevate turgude vahel investeeringud hajutada.

Ühendriikide turg on hajutamiseks suurepärane koht, sest esiteks on see hiiglaslik. S&P 500 indeksisse kuuluvate firmade koondturuväärtus on umbes 20 triljonit dollarit ja firmasid leiab sealt igale maitsele.

Teine hea põhjus on mugav ligipääs USA aktsiatele. Kodumaiste pankade kaudu on üllatavalt kerge kaubelda Ühendriikide firmade aktsiatega ning turu suuruse tõttu on likviidsus alati olemas. See tähendab, et mõistlikku hinnavahemikku jäädes saad alati oma tehingu tehtud.

Kolmas positiivne tegur on USA börsi ja seal noteeritud firmade tuntus. Firmade kohta saadavasse ingliskeelsesse infosse võib piltlikult öeldes ära uppuda. Eestis kajastab Äripäev koos investor Toomasega konkurentsitult kõige paremini USA turgu, lisaks on alati võimalus Toomasele kirjutada ning tema arvamust küsida.

Nimekiri tuntud USA firmadest, mille aktsiaid alustav investor võiks kaaluda

Aktsia

Apple

Microsoft

Facebook

Alphabet (Google)

Disney

FordGeneral Motors

Nike

McDonald’s

Coca-Cola

Wal-Mart

Amazon

Tesla

Bank of America

Intel

Exxon Mobil

AT&T

Netflix

Citigroup

Starbucks

eBay

Visa

MasterCard

General Electric

Boeing

Caterpillar

FedEx

UPS

Alusta esimesel võimalusel

Ma kirjutan küll USA turule investeerimisest, kuid neid põhitõdesid võib igal pool rakendada. Tegu on praktilise juhendiga aktsiatega kauplemiseks.

Esimene ja kõige olulisem samm on valida pank, kelle juures avada investeerimiskonto ja hakata aktsiatega kauplema. See võib olla sinu praegune pank, aga oluline on enne endale selgeks teha, millised on pankade tehingutasud. Lihtne soovitus on valida kõige madalamate tasudega pank. Muud vahet neil põhimõtteliselt ei ole. Milleks maksta rohkem, kui su eesmärk on raha kasvatada?

Ärge kartke, et teil pole investeerimiseks piisavalt raha. Mõtteviis alustada investeerimisega, kui on suurem summa kogunenud, on täiesti vale. Hulk teaduslikke uuringuid kinnitab, et kõige parem aeg investeerimiseks on praegu. Paiguta praegu saadaval raha aktsiatesse ja määra näiteks iga kuu palgast teatud protsent, mis läheb uute väärtpaberite soetamiseks.

Kohe alustamise üks suur eelis on kogemuse saamine. Alustades kohe näiteks väikeste summadega, oled hetkeks, kui summad muutuvad suuremaks ja eksimise hind on kallim, juba palju kogenum. Mäletan väga hästi, kui palju ma ülikooli ajal esimese paari aastaga arenesin, kaubeldes suhteliselt väikeste summadega. Aga see oli seda väärt. Kui summad kasvavad, siis tänad ennast, et varem alustasid.

Milliseid firmasid valida?

Aga millistesse firmadesse investeerida? Kui sa ei ole vastava eriala inimene ega oma põhjalikke teadmisi mõnes konkreetses sektoris, siis kõige lihtsam on investeerida firmadesse, mida tead. Me kõik teame, mis on Apple, Ford, McDonald’s, Nike, Facebook või Coca-Cola. Alati on mingi ettevõte, millega oleme kokku puutunud ja millest me veidikenegi midagi teame.

Aga ära torma investeerima lihtsalt seepärast, et tead firma nime. Olles valinud välja firmad, mille kohta sa arvad midagi teadvat, alusta kodutööga. Kasuta Äripäeva otsingut, vaata mis artikleid ja uudiseid sellest firmast on. Kui valdad inglise keelt, siis kasuta Yahoo Finance’it, mis on fantastiline infoallikas väikeinvestorile. Loe artikleid ning identifitseeri firma võimalused ja ohud. Tee kindlaks, kas firma riskitase ja kasvupotentsiaal ühtivad sinu soovidega. Taustatöö on ülioluline, vastasel juhul võid lasta ette antud nimekirjast mõne aktsia valida oma kassil.

Vaadates tagasi oma kogemusele, võin rääkida teile ühest veast, mida vältida. Üsna palju räägitakse portfelli hajutamise vajalikkusest, et riske maandada. See kõik on tõsi, kuid arvestage oma portfelli suurusega. Aastaid tagasi olin ma 20ndate alguses valmis võtma suuremaid riske ja kogu mu portfell koosnes vaid aktsiatest, kuid üritasin hajutada seda erinevate turgude ja sektorite aktsiatega. Lõpuks olin olukorras, kus mu portfell polnud üldse nii suur, kuid olin investeerinud seitsmesse või kaheksasse erinevasse aktsiasse.

Jah, see oli ilusti hajutatud, kuid sellel oli kaks häda. Esiteks ma maksin liiga palju tehingutasude eest, sest omasin liiga palju erinevaid aktsiaid. Teiseks mul oli portfellis liiga palju ettevõtteid, millega end kursis hoida.

Ära iga päev muretse

Võrdluseks: Toomase portfelli suurus on umbes 280 000 eurot ning temal on vaid ligi tosina firma aktsiad soetatud. Toomast aitab terve Äripäeva börsitoimetus, kuid väikeinvestoritel ei ole sarnast tiimi enda ümber, kelle põhitöö on pidevalt hoida end börsidel toimuvaga kursis.

Moraal on see, et ära pinguta erinevate firmade aktsiatega üle, arvates et hajutad sedasi oma portfelli. Tagasihoidliku paari tuhande või vähema eurose portfelli puhul piisab minu hinnangul kolmest eri aktsiast. Nende firmade tegemistega kursishoidmisele kulub niigi piisavalt aega ja tubli investor tahab lugeda ka turu muudest sündmustest.

See ei tähenda, et peaks iga päev oma telefonist aktsia hinna liikumisi passima. Alustavale investorile on oluline investeerida pikaajaliselt, sest päevakauplemine on täiesti teine maailm. Paiguta raha pikaajaliselt firmasse, mida tunned ja mille edusse usud. Alati tuleb langusi, aga kasuta neid hetki positsiooni suurendamiseks. Hoia end kursis firma tegemistega, kuid igapäevaselt pole mõtet enda juukseid halliks muretseda.

Ehk kokkuvõttes: vali madalate teenustasudega pank; alusta investeerimisega võimalikult kohe; vali ettevõte või sektor, millega oled kursis; ära soeta liiga paljude erinevate firmade aktsiaid; võimalusel investeeri pidevalt teatud protsent palgast; investeeri pikaajaliselt.

Hetkel kuum