Indrek Mäe • 16. märts 2017 kell 11:45

Mida Harju Elektri rahauputusega peale hakata?

Harju Elekter  Foto: Andras Kralla

Seoses PKC ülevõtmisega laekub Harju Elektri kontole hiigelsumma, selle kasutamise teemal lähevad aga investorite ja börsifirma arusaamad ning soovid lahku.

„Katsume selle mõistlikult oma äritegevusse paigutada,“ kommenteeris Harju Elektri juht Andres Allikmäe PKC ülevõtmisest saadava 25,8 miljoni euroga seotud plaane. Täpseid investeerimisplaane ta siiski veel avaldada ei soovinud. „Raha tuleb alles märtsi lõpus, praegu oleks tegemist laskmata karu naha jagamisega, aga eks see meie põhitegevusse läheb,“ ütles Allikmäe.

Riigikogu majanduskomisjoni aseesimees Toomas Kivimägi juhtis aga tähelepanu sellele, et Harju Elektri kontole laekuv 25,8 miljoni euro puhul pole tegemist kasumiga. „On ekslik arvata, et kogu aktsiate müügist saadav raha läheb kasumireale,“ märkis Kivimägi, kelle portfellis on 9587 börsifirma aktsiat. „Bilansi järgi osteti PKC aktsia 17,2 euroga, mis tähendab, et kasum sellelt tehingult peaks olema suurusjärgus 7 miljonit eurot ehk 40 senti aktsia kohta,“ selgitas investor.

Oodatakse erakorralist dividendi

„Minu ootus on, et saadav kasum võiks minna väljamaksmisele erakorralise dividendina,“ nentis Kivimägi. „Harju Elektri rahavood on head, laenuraha odav ning jaotamata kasumit on ettevõttel 28 miljonit eurot,“ viitas investor sellele, et kasumi jaotamata jätmiseks pole vajadust.

Samuti leidis Kivimägi, et ka laienemine ning uutele turgudele investeerimine peaks toimuma mõistlikus tempos. „Hiljuti alles siseneti Rootsi turule, tugevdati positsioone Soomes ning tehti põnev ja paljulubav investeering superkondensaatoreid tootvasse tulevikuettevõttesse Skeleton,“ kirjeldas ta tehtut. „Tänases, ennekõike poliitiliselt ebakindlas Euroopas mina uutele turgudele minekuga ootaks,“ manitses Kivimägi Harju Elektri juhte.

Seetõttu ootab Kivimägi Harju Elektrilt dividendidena kokku 50sendilist väljamakset aktsia kohta. „Eelmise aasta majandustulemuste pealt tahaksin näha 10 senti dividendi aktsia kohta ning PKCst saadavalt kasumilt 40 senti,“ rääkis ta ka arvudest. „Samas arvestades Harju Elektri konservatiivsust, arvan, et tegelik dividend saab olema 30-40 senti aktsia kohta.“

Harju Elektri nõukogu otsustas oma tänasel koosolekul aktsepteerida Motherson Sumi Systems Limited pakkumist PKC Group Oyj kõigi aktsiate ülevõtmiseks hinnaga 23,55 eurot aktsia kohta. Harju Elektrile kuulub 1 094 641 PKC Group Oyj aktsiat.

Börsifirma aktsia reageeris uudisele 4,35protsendilise tõusuga.

Harju Elektri turuväärtus on tublisti kerkinud.  Foto: Äripäev
Hetkel kuum