Maailmamajandus jätkab kiiremat ja kindlamat kasvu

Eesti euromündid  Foto: PantherMedia/Scanpix
Artur Erik Lindmaa • 17. august 2017 kell 11:00

Maailmamajandus jätkab tänavu kiiremat ja kindlamat kasvu, tõustes teises kvartalis kahe ja poole aasta kiireimas tempos, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.

Kasv on laiapõhjaline tänu euroala ja Jaapani oodatust kiiremale kasvule. Veelgi julgustavam on ökonomistide sõnul see, et kasv näib jätkusuutlik, kuna pole tingitud meeletust inflatsioonist või teistest finantsülejääkidest, mis tihti kuulutavad ette majanduslangust.

Deustche Bank AG vanemökonomisti Torsten Sloki sõnul on maailmamajandus mitme aasta parimas seisus. Tema sõnul on raske leida põhjust, mis päästaks valla majanduskriisi.

Sloki sõnul valitseb maailmamajanduses praegu investeerimiseks parim olukord – niinimetatud Kuldkihara stsenaarium. See tähendab aeglast inflatsiooni ja stabiilset kasvu, mis on veidi üle pikaajalise keskmise oodatava taseme. Sellises keskkonnas läheb hästi nii aktsiatel kui ka võlakirjadel, aga kuna viimaste tootlus on väga madal, on riskantsemad varad – aktsiad – köitvamad.

MSCI ACWI indeks, mis jälgib aktsiad tärkava ja arenenud majandusega riikides, on tõusnud viimased viis kvartalit. See on pikim tõus pärast 2007.–2008. aasta finantskriisi.

Bloombergi küsitletud analüütikute mediaanprognoosi järgi peaks maailma sisemajanduse koguprodukt tõusma 2017. aastal 3,4% ja 2018. aastal 3,5%.

Rahvusvahelise Valuutafondi vanemökonomist Maurice Obstfeld kirjutas blogis, et hiljutised andmed näitavad maailmamajanduse tugevamat ja sünkroniseeritumat kasvu kümnendi jooksul. Ta lisas, et maailmakaubandus on samuti kasvanud ja selle maht peaks prognoosi kohaselt ületama ülemaailmse toodangu mahu.

Maailmakaubanduse ja –majanduse kasvu on upitanud Euroopa ja Jaapan, kaks majandust, mis pikalt pidurdasid kasvu.

Pärast aastaid tagasihoidlikku kasvu on euroala majandus hakanud kiiremini kasvama. Tänavu oli teise kvartali kasv 0,6%, mis oli ühtlasemalt jaotanud euroala riikide vahel kui varem. Holland teatas eile kümnendi tugevamaist kasvust ning Itaalia võib näha samuti tugevaimat kasvu alates 2010. aastast.

Kiiret pole

Need on head uudised Euroopa Keskpanga presidendile Mario Draghile, kes soovib kindlaks teha, et enne stiimulite rakendamist oleksid liikmesriikide majandused finantskriisist täielikult taastunud. Inflatsioon on prognoositust oluliselt väiksem ning samuti on palgakasv jätnud soovida. See annab keskpanga presidendile aega, et tugevdada liidu majandust.

Pärast 13. augustil  avaldatud teise kvartali majandustulemusi saab tõdeda, et Jaapani majandus on kasvanud viimased kuus kvartalit, mis on alates 2006. aastast pikim kasvuperiood. 4% majanduskasv teeb silmad ette ka Ameerika Ühendriikide 2,6protsendilisele kasvule. Analüütikud eeldasid, et Jaapani majandus kasvab 2,5%.

Seega tegi Jaapani majanduskasv silmad ette teistele G7sse kuuluvatele riikidele. Tugev kasv oli tingitud suurenenud eratarbimisest ning ettevõtete tugevatest majandustulemustest.

Goldman Sachsi Jaapani strateeg Kathy Matsui ütles Bloombergile, et statistika näitab märke alles nüüd sisenõudluse taastumisest Jaapanis.

Positiivsed väljavaated

Kuigi maailmamajanduse kasvu upitasid Euroopa ja Jaapani ootamatu kasv, siis maailmamajanduse kasvu saatus on tegelikult maailma kahe suurima majanduse käes – Hiina ja Ameerika Ühendriikide, kelle olukord näib soodne.

JPMorgan Chase & Co tõstis USA majanduskasvu prognoosi kolmandaks kvartaliks 1,75protsendilt 2,25-le, sest juulis suurenes ootamatult jaemüük. Sisemajanduse koguprodukt kasvas teises kvartalis 2,6%.

Moody’s Analyticsi vanemökonomist Mark Zandi kirjutas oma blogis, et esimest korda kaheksa aasta jooksul pole Ameerikas majanduskasvu tõkestavaid tegureid. Tarbijate panus on suurem tänu töökohtade arvu ja sissetulekute kasvule ning ettevõtted toetavad kasvu tänu tugevatele majandustulemustele ja soodsatele laenutingimustele. Oht Ameerika Ühendriikidele on kahanenud ka tänu heale maailmamajanduse olukorrale.

Madal inflatsioon

Madal inflatsioonimäär, mis on viimasel viiel kuul olnud prognoositud väiksem, annab aina vähem põhjust Föderaalreservil intressimäärasid tõsta, isegi kui töötus on Ameerikas 16 aasta madalaimal tasemel.

Föderaalreservi New Yorgi panga president ütles Associated Pressile, et ta ei näe põhjust, miks Föderaalreserv peaks agressiivselt käituma, et karmistada rahanduspoliitikat.

Samuti on Hiina majandus kiiremini kasvama hakanud. Ökonomistid prognoosivad 2017. aasta majanduskasvuks 6,7%. Rahvusvaheline Valuutafond tõstis Hiina keskmise majanduskasvu prognoosi kuni 2020. aastani 6,0 protsendilt 6,4 protsendile.

Alati on võimalus, et juhtub midagi, mis pahandaks maailmamajanduse kasvu, nagu näiteks sõda Põhja-Korea ja Ameerika Ühendriikide vahel või äkiline minestus finantsturgudel, kuna keskpangad kärbivad oma toetust.

Siiski on Bloomberg Intelligence'i peaökonomisti Michael McDonough' arvates maailmamajandus positiivsel trajektooril.

Hetkel kuum