Mait Kraun • 26. november 2017 • 4 min
Jaga lugu:

Goldman: järgmise aasta 7 suurimat trendi turgudel

Goldman ootab euro edasist tugevnemist.
Goldman ootab euro edasist tugevnemist.  Foto: EPA

Investeerimispank Goldman Sachs on globaalse majanduse suhtes optimistlik. Panga meeskond soovitab panustada euro tugevnemisele, tööstusmetallide hinnatõusule ja arenevatele turgudele.

Goldman Sachs on globaalse majanduse suhtes väga optimistlik. Majandustsükli lõpus tekkiv optimism on panga järgmise aasta prognooside juures läbiv argument. Neljapäeval saatis avalikkusele Goldmani nn seitse parimat tehingut Francesco Garzarelli, kes on investeerimispangas globaalsete turgude juht.

Goldmani seisukoht on kaugel põhimõttest „Ameerika esimesena“. Riskantsematest varadest soovitavad strateegid arenevaid turge. Valuutaturgudel eelistatakse toorainetega seotud valuutasid ja eurot.

Kontrastina võib välja tuua, et eelmise aasta ideid domineerisid mured Donald Trumpi pärast – kardeti, et uus president võib maailma kaubanduses korraliku segaduse tekitada.

Allpool on välja toodud Goldmani meeskonna seitse peamist ennustust 2018. aastaks.

Föderaalreserv

Esimest korda alates sellest, mil USA Keskpank alustas rahatrüki vähendamisega, võib Ühendriikide 10aastaste võlakirjade tootlus tõusta üle 3 protsendi.

Strateegid ennustavad, et Föderaalreserv tõstab järgmisel aastal intresse neljal korral.  Et sellest kasu saada, peaks müüma 10-aastaseid võlakirju lühikeseks (panustama langusele). Kui tootlus peaks liikuma aga teises suunas ja langema 2 protsendini, siis peaks positsioonist loobuma. Võlakirjade tootlus ja hind liiguvad vastassuunaliselt.

Nimelt arvavad Goldmani analüütikud, et turud alahindavad intresside tõusmise kiirust. Kuna Föderaalreservi bilanss kahaneb ning inflatsiooniga seoses on jätkuvalt palju ebakindlust, siis võib see laenukulusid suurendama hakata.

Euro kallineb edasi

Goldmani meeskond arvab, et euro tugevneb edasi ning selle pealt on kauplejatel võimalik ka teenida.

Nad prognoosivad, et euro ja jeeni kurss tõuseb 140ni, mis on praegusest tasemest veidi rohkem kui 5 protsenti kõrgemal. Positsioonist peaks aga loobuma 130 peal. Analüütikute hinnangul on euro viimasel ajal tugevnenud just selle tõttu, et poliitilised riskid on vaibunud ning langusele panustavatest positsioonidest on loobutud.

Tasub aga ära märkida, et mullu prognoosis Goldman selle aasta võitjaks dollarit. Nad ütlesid, et dollar võidab arenenud maade populismist. See ennustus ei läinud aga täide ja pigem juhtus vastupidine.

Võitjaks on arenevad turud

Globaalse majanduse kasvust saavad väga palju kasu arenevad majandused, teatasid analüütikud, kes soovitavad osta MSCI Arenevate Turgude indeksit.

Arenenud riikide börsifirmadele oodatakse tubli kasumikasvu ning sealsed turud on Ühendriikide omaga võrreldes küllaltki odavad. MSCI indeks peaks 2018. aastal tõusma seega 15 protsenti, 1300 punktini. Kui indeks praeguselt tasemelt aga 8 protsenti langeb, siis peaks panga hinnangul positsioonist loobuma.

„Me arvame, et arenenud ja arenevate turgude vahe saab olema tingitud eelkõige erinevast majanduskasvust. Me arvame, et see vahe suureneb järgmisel aastal 60 baaspunkti võrra,“ kirjutas Garzarelli.

Euroopa reflatsioon

Euroala viie aasta inflatsiooni tuleviku swaptehingute määr (five-years forward swap rates) tõuseb 2 protsendini, teatas Goldmani meeskond. Sellel tasemel oldi viimati 2014. aastal, mil nafta hinnad hakkasid kiiresti langema.

Krediiditsüklite erinevus USAs ja arenevates riikides

USA krediiditsükkel on veninud veidi liiga pikaks, arenevate turgude oma on seevastu „noorem ja sõbralikum,“ kirjutab Garzarelli.

Goldman soovitab panustada dollarites nomineeritud arenevate turgude võlale – seda läbi JP Morgan EMBI Global Total Return indeksi kaudu. USA rämpsvõlakirjade puhul peaks kauplejad aga panustama hoopis langusele – seda läbi iBoxx USD Liquid High Yield indeksi.

Arenevate turgude võla puhul on tegemist praktiliselt ainukese varaklassiga, mis pole veel Donald Trumpi valimisvõidust alates taastunud.

Aasia valuutad

Garzarelli soovitab panustada India ruupia, Indoneesia ruupia ja Lõuna-Korea voni kallinemisele. Singapuri dollar ja Jaapani jeen peaks aga odavnema.

Goldmani analüütikute sõnul peakski eelkõige panustama tooraineid eksportivatele ja importivatele riikidele.

Tööstusmetallide hinnatõus jätkub

Tööstusmetallide hinnad peaks edasi kallinema, sest kaubandus kasvab võimsalt ning aktiivsus on suur. Goldman näeb võimalust sellest trendist kasu lõigata eelkõige valuutaturgude kaudu.

Korv, mis koosneb 25 protsendi ulatuses Brasiilia reaalist, 25 protsendi ulatuses Tšiili peesost ja 50 protsendi ulatuses Peruu solist, peaks pakkuma järgmisel aastal 8 protsendilist tootlust (võrreldes USA dollariga), arvavad strateegid. Kui see positsioon peaks odavnema praeguselt tasemelt 4 protsendi võrra, siis soovitatakse sellest loobuda.

„Kõik kolm valuutat sõltuvad väga suurelt maailma kaubanduse kasvust ja välisest nõudlusest,“ kirjutas Garzarelli.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt