Indrek Mäe • 20. veebruar 2018 kell 8:46

Roche tegi USAs miljarditehingu

Roche  Foto: EPA

Roche ja Flatiron Health on allkirjastanud kokkuleppe, mille kohaselt omandab esimene viimases täisosaluse.

Flatiron Health on erakapitalil põhinev tervishoiutehnoloogiat ja -teenuseid pakkuv firma, mille peakontor asub New Yorgis. Tegemist on turuliidriga onkoloogia-spetsiifilise elektroonilise meditsiinitarkvara tootmises ning reaalsete patsiendiandmete integreerimises ja arenduses. Samuti tegeleb ettevõte vähialaste teadusuuringutega ning tänu suurele praktiseerivale onkoloogide ja akadeemiliste meditsiinikeskuste võrgustikule Ühendriikides on Flatiron Health loonud tehnoloogilise platvormi, mis võimaldab koguda ja õppida individuaalsete patsientide kogemustest.

„See on oluline samm Roche personaliseeritud tervishoiu strateegias, sest me usume, et regulatsioonikvaliteedile vastavad reaalmaailma tõendid on oluliseks osaks uute vähiravimite arenduses ja patsientidele kättesaadavaks muutmisel,“ sõnas Roche tegevjuht Daniel O’Day tehingut kommenteerides. „Flatiron Healthil on parim tehnoloogiline ja analüütilinie võimekus onkoloogiliseks teadus-ja arendustegevuseks ning seda mitte ainult Roche, vaid kogu ravisektori jaoks,“ rõõmustas ta.

Praegu on Rochel Flatiron Healthis 12,6protsendiline osalus ning kokku lepitud tehinguga plaanitakse lõpule jõuda selle aasta esimeses pooles. Seejuures säilitab Flatiron autonoomsuse ning neil on ka edaspidi võimalik teha koostööd kõikvõimalike olemasolevate ja tulevaste partneritega.

„Roche on olnud suurepärane partner viimasel kahel aastal ning jagab meie visiooni tervishoiuplatvormi loomisel, mis aitab parandada vähipatsientide elu,“ märkis Flatiron Healthi looja ning tegevjuht Nat Turner. Ta lisas, et tehinguga saadav rahasüst aitab neil investeerida teenusepakkujale suunatud tehnoloogiatesse, teenusplatvormi ja samuti ka tõendeid loovasse paltvormi. Ettevõtte arendused jäävad kättesaadavaks aga kogu tervishoiuvaldkonnale.

Abiks ka Eestile

Roche Eesti tegevjuhi Kadri Mägi-Lehtsi sõnul aitab panustamine reaalsete haigusandmete teadustegevusse kaasa uudsete vähiravimite väljatöötamisesse ka Eestis. „Peame ka siin hakkama rohkem mõtlema reaalelu andmete sihipärasemale kogumisele ja kasutamisele nii tervishoiu planeerimises kui ka ravitulemuste tõhususe hindamisel,“ kirjeldas ta eelseisvaid muutusi.

Roche tasub Flatiron Healthi aktsiate eest 1,9 miljardit USA dollarit ning üleminekutehingule kehtivad tavapärased tingimused. Pooled eeldavad, et pärast sulgemist jätkab Flatiron Health tööd oma praegust ärimudelit, partnervõrgustikku ja seatud eesmärke järgides.

Roche on farmaatsia- ja diagnostika ettevõte, mis tegutseb enam kui 100 riigis ning mis andis 2016. aastal tööd enam kui 94 000 inimesele üle maailma.

Hetkel kuum