Mait Kraun • 16. august 2018 kell 14:00

Walmart tõuseb tuhast

Walmart.  Foto: Shutterstock

Walmart teatas neljapäeval oma kvartalitulemused, mis olid oodatust paremad. Poodides oli rohkem külastajaid ning uuendatud veebisaidid suurendasid e-kaubanduse käivet, vahendab Reuters.

Investorid võtsid uudise soojalt vastu – Walmarti aktsia tõusis kohe USA kauplemispäeva alguses ligi 10 protsenti.

Ühtlasi tõstis maailma suurim jaemüügifirma terve aasta käibe- ja kasumiprognoose. Võrreldavates poodides kasvas müük Ühendriikides viimase kümnendi kiireimas tempos. Hästi läks nii toidukaupade, riiete kui ka hooajaliste kaupade müük. Walmart on USAs kasvanud juba neli aastat järjest, ükski suurem jaemüügifirma pole sama suutnud.

Walmart on teinud koostöölepingu Eesti pakirobotite firmaga Cleveron. Aprillis kirjutas Äripäev, et Cleveroni pakirobotid on USAs saanud ülimalt positiivset tagasisidet. Walmarti teatel on pärast pakirobotite tutvustamist tehtud rohkem kui pool miljonit tellimust, praeguseks on see number tõenäoliselt suurem.

E-kaubanduse kasv kiirenes

USA e-kaubanduse müügikasv oli eelmiste kvartalitega võrreldes kiirem, sest ettevõte viis sisse mitmeid muutusi. Näiteks muudeti veebisaitide disaini ning pakuti inimestele internetis suuremat valikut toidukaupu. E-kaubanduse müük kasvas 40 protsenti, esimeses kvartalis oli kasv 33 protsenti. Jaemüüja teatas, et USAs peaks e-kaubanduse maht terve aasta jooksul tõusma kokku 40 protsenti.

Ka esimene kvartal läks Walmartil hästi – eelmine aasta hakkas müügikasv pühade ajal aeglustuma, aga selle aasta alguses toimus tugev taastumine. Aasta lõpus toimunu hirmutas investoreid, kes kartsid, et Walmart ei suuda Amazoniga sammu pidada.

Marginaalid surve all

Negatiivse poole pealt võib välja tuua selle, et marginaalid on jätkuvalt surve all, sest hindu on alandatud. Ka transpordiga seotud kulud on kasvanud, sest Ühendriikides on veoauto juhtidest puudus. Lisaks sellele investeeritakse agressiivselt e-kaubandusse.

Kasumimarginaalid langesid juba viiendat kvartalit järjest, kokku 17 baaspunkti võrra, teatas ettevõte.

Rahvusvaheline müük kasvas 3,1 protsenti, 29,2 miljardi dollarini. Sellele aitasid kaasa võrreldavate poodide müügikasv neljal suuremal turul.

Ettevõte on rahvusvaheliste äride portfelli korrastama hakanud. Juunis teatas Walmart, et Brasiilia üksustes on müüdud 80 protsenti osalusest. Suurbritannia ASDA harus müüdi enamusosalus J Sainsbury Plc-le. Samas on Walmart ka ise suuri investeeringuid teinud – India e-kaubandusfirmas Flipkart osteti enamusosalus 16 miljardi dollari eest.

Jaemüüja jõudis kokkuleppele ka Walmart Canada ja Walmart Chile’i pangandusäride müümiseks.

Müügikasv oodatust kaks korda suurem

USA poodides, mis on olnud avatud vähemalt aasta aega, kasvas müük 4,5 protsenti. Sealt on maha arvestatud kütusehindade kõikumine. Thomson Reutersi küsitletud analüütikud ootasid käibekasvuks 2,38 protsenti.

Walmarti puhaskahjum ulatus juulis lõppenud kvartalis 861 miljoni dollarini (29 senti aktsia kohta). Eelmisel aastal teeniti puhaskasumit 2,9 miljardit dollarit.

Kui ühekordsed mõjurid välja arvata, näiteks Walmart Brazili müügist saadud kahjum, teenis ettevõte aktsia kohta 1,29 senti kasumit. Thomson Reutersi analüütikud ootasid kohandatud kasumiks 1,22 dollarit aktsia kohta.

Kogukäive suurenes 3,8 protsenti, 128 miljardi dollarini, millega ületati analüütikute ootusi, kes prognoosisid 125,97 miljardi suurust käivet.

Walmart prognoosib, et terve 2018. aastaga teenitakse kasumit 4,9-5,05 dollarit aktsia kohta. Varasemalt oli see vahemik 4,75-5 dollarit aktsia kohta. Nende numbrite puhul ei ole arvestatud Flipkarti omandamist.

Järgmisel aastal (2019) peaks USAs võrreldavate poodide müük kasvama umbes 3 protsenti. Varasemalt oli ettevõtte eesmärgiks 2 protsenti.

Walmarti aktsia tõusis New Yorgi börsi kauplemispäeva esimese pooltunniga 9,1 protsenti, 98,43 dollarini.

Hetkel kuum