Mait Kraun • 12. detsember 2018 kell 19:00
Saudi Araabia on aru saanud, et nende mõjuvõim naftaturul on viimasel ajal märkimisväärselt vähenenud. Pildil on Saudi Araabia naftaminister Khalid Al-Falih.  Foto: EPA

Citi: OPEC on sunnitud tootmist veelgi kärpima

Naftaturu nõudluse väljavaade on küllaltki nõrk ning USA kildanafta tootmine kasvab. Nende faktorite tõttu võib naftakartell OPEC olla sunnitud aprillis uuesti tootmist vähendama, ütlesid Citibanki analüütikud CNBC-le.

"Ma arvan, et nad läksid ajutiselt piisavalt kaugele," ütles Citi tooraineuuringute juht Ed Morse. "Nad peavad aga järgmisel aastal probleemiga uuesti tegelema hakkama. Aprillis tuleb neil kaaluda uut tootmiskärbet."

Analüütikud on varasemalt hoiatanud, et OPECi eelmisel nädalal tehtud otsus vähendada päevast naftatootmist 1,2 miljoni barreli võrra ei pruugi olla hindade turgutamiseks piisav.

"Mulle meeldib seda kutsuda karu, kaamli ja kotka rüseluseks," ütles Morse, kes viitas sellega Venemaale, Saudi Araabiale ja USA-le, kes on kolm maailma suurimat naftatootjat. "Saudi Araabia on aru saanud, et OPECil ei ole enam sellist mõjuvõimu, mis varem.

USA Energia- ja Informatsiooni Administratsioon (EIA) on tõstnud ka Ühendriikide naftatootmise prognoose. Nüüd oodatakse, et keskmine päevane naftatootmine ulatub 2019. aastal riigis veidi üle 12 miljoni barrelini.

OPEC on alates 1970ndate lõpust kaotanud oma nafta turuosast 20 protsenti.

Hetkel kuum