investor Toomas • 31. august 2015 kell 13:30

Investor Toomas: Tallinna börs maailma parimate seas

Üldjuhul juhtisid augustis maailma börsidel liiklust karud.  Foto: EPA

Lõikuskuul käis finantsturgudel tõeline verevalamine ning pea sajast maailma suurimast aktsiaindeksist jäi kuu lõikes eurodes mõõdetuna plussi vaid neli. Võitjate sekka mahtus ka kodubörs.

Nimelt kerkis Tallinna börs kuuga 1,33 protsendi võrra ja jäi selle tulemusega alla vaid suurima tõusu (+4,87%) teinud Slovakkia börsiindeksile ning sellele järgnenud Küprose ja Malta börsile. Leides Tallinna börsi maailma parimate seast, meenus igihaljas ütlus: algul ei saa vedama, pärast ei saa pidama.

Just sel põhjusel naasis tänavu Tallinna börsile ka Äripäeva investorite TOPi edetabelis suurima tõusu teinud rootslasest väikeinvestor Stefan Andersson, kes hõivas pea 1,5 miljoni euro suuruse rahapaigutusega 10. koha.

Mäletatavasti põhjendas ta mõne kuu eest siinsele börsile naasmist just sellega, et samal ajal, kui muu maailma turud reipalt ülesmäge traavisid, seisis Tallinna börs paigal nagu pirtsakas eesel. „Hakkasin mõtlema, kas tegelikult on ka nii halb siin võrreldes teiste riikidega ja jõudsin järeldusele, et ei ole üldse niimoodi,“ rääkis ta siis Äripäevale.

Koduturul omad seadused

Tagantjärgi võib öelda, et Anderssoni investeerimisideel oli jumet – aasta algusest on siinne börs tõusnud muljetavaldavad 16,39%, samal ajal kui näiteks USA S&P 500 aktsiaindeksil on vastu panna üle 3% sügavune miinus. Kui lüüa otsa siinsete börsifirmade rammusad dividendid, on lõhe ilmselt veelgi suurem.

Mäletan sedagi, et aasta alguses kirjutas mulle kohalik väikeinvestor Madis, kes pani imeks, et minu investeeringud kohalikesse börsifirmadesse on üsna napid. „Me kõik räägime, et Tallinna börsil oli nukker aasta ja tume tulevik, aga meie suur eeskuju ise omab Tallinna börsil ainult 5000 OEG (Olympic Entertainment Group) aktsiat!“ kurjustas ta. „Äripäevas soovitavad nii Swedbank kui ka LHV Tallinkit, Harju Elektrit ja Ekspress Gruppi, aga meie väikeinvestorid ei julge panustada, sest Toomas ju ei investeeri Tallinnasse.“

Tagantjärele väärt soovitus, sest meediagrupi aktsia on tänaseks üle 14% plussis. Mina olen vahepeal Tallinna börsilt enda portfelli juurde võtnud siinse dividendipärli Tallinna Vee aktsia ning kindlasti ei ole ma kodubörsil radarit välja lülitanud. Tunnistan, et siinselt turul on omad seaduspärad ja väiksusest ning vähesest likviidsusest hoolimata, kapaga plusse.

Halvima tiitel Kasashtani

August polnud muu maailmaga võrreldes sugugi halb kuu ka meie lõunanaabrite jaoks. Nii Riia kui Vilniuse börs tulid alla paari protsendi suuruse miinusega vastavalt kaheksandale ja üheksandale kohale.

Maailma halvima börsi mõtteline tiitel läks augustis Kasahstanile, mis kukkus kuuga üle 25%. Riigi niigi jahenevale majandusele on tõsist kurja teinud kukkunud toornafta hind. Tagatipuks sidus 20. augustil sealne keskpank rahvusvaluuta dollarist lahti, misjärel kukkus tenge ligi 25%.

Kasashtanile ei jäänud palju alla ka Kreeka, kus võladraama pakub endiselt üha uusi pöördeid. Viimasele järgnesid languse sügavuselt naftarikas Saudi-Araabia ja jaheneva majandusega silmitsi Hiina börs.

Hetkel kuum