investor Toomas • 7. detsember 2015 kell 13:15

Investor Toomas: ootame ja vaatame OPECi moodi

OPECi tippkohtumine 4. detsembril Viinis.   Foto: EPA

Naftakartelli OPEC kauaoodatud reedene koosolek pani õlgu kehitama, sest otsustamatus pole kindlasti see, mida üleküllastunud turg vajab.

Tarbijana valmistab mulle odav nafta muidugi rõõmu, kuid naftafirmasse panustanud investorina olen veidi nõutu.

Keegi ei anna järele

OPECi naftakartell otsustas reedesel suurkohtumisel jätta oma tegevuskava samaks ja toota jätkuvalt suurel võimsusel naftat. Põhimõtteliselt otsustati oodata ja vaadata, mis aga üleküllastunud turu jaoks midagi head ei tähenda. Seda kinnitas ka uue nädala esimene päev, mil USA WTI nafta barreli hind kukkus kolinal alla 40 dollari.

Kuna Iraani ja Saudi Araabia vahel valitsevad teravad vastuolud, siis esimest korda kümnete aastate jooksul OPECi koosolekul isegi ei mainitud toodangu kvoote. Kartelli president Emmanuel Ibe Kachikwu kinnitas vaid, et liikmed keskenduvad 31,5 miljoni barrelilisele päevatoodangu laele. See ületab aga ametlikku piiri, mis alles hiljuti seati 30 miljonile. Kuna selle käitumisega protestitakse jõuga teiste riikide ületootmise vastu, siis poleks mingi ime, kui see ülempiir varsti üldse unustatakse ja liikmesriikidele vabad käed antakse.

Hind langeb tõenäoliselt edasi

Analüütikute sõnul jääb OPECi tootmismaht lähitulevikus samale tasemele. Seda, kuidas tulla toime Iraani kasvava toodanguga pärast rahvusvaheliste sanktsioonide tühistamist, arutatakse alles grupi järgmisel koosolekul 2016. aasta juunis. Kuna aga Iraan käivitab tuleva aasta esimeses pooles pumbad, siis pole naftaturul tõenäoliselt veel mõnda aega uusi tuuli oodata. Pigem langevad hinnad edasi ning nüüdsest on pilgud taas suunatud USAsse. Möödunud nädalal avaldatud värsked andmed näitasid, et sealsed naftavarud jätkavad kasvu.

Kirjutasin küll mõni aeg tagasi, et ehk polegi nii halb mõte langevate hindade valguses suurte naftafirmade aktsiaid soetada. Ma pole ka täna meelt muutnud, sest pikaajalises perspektiivis peavad need tõusma hakkama. Samas muutub aina selgemaks, et hinnapõhi pole veel kaugeltki käes ning iga päev annab täiendavaks languseks uusi põhjuseid. Mõned julgemad analüütikud, kelle hulgas on ka Goldman Sachs, peavad võimalikuks nafta hinna võimalikku kukkumist 20 dollarile barrelist.

Ootan ja vaatan siis samuti

Kuna nafta hinna pikaajalist liikumist on keeruline prognoosida ning parimad analüütikudki jäävad siin eri arvamusele, siis mina sellele praegu panustama ei lähe. 2016. aasta esimest poolt peetakse nafta hinna suuna kujunemisel märgiliseks ja need arengud tasub ära oodata.

Piirdun Statoili aktsiatega, mis ma soetasin augusti alguses väga pikaajalise perspektiiviga. Ma ei välista, et ostan neid sooda olukorra tekkimisel uuel aastal juurde. See sõltub aga lisaks naftale ka ettevõtte suutlikkusest ülimadala hinnaga edukalt toime tulla.

Nafta hind langes.   Foto: Miguel Alvarez
Hetkel kuum