Reedel veebis ilmunud lugu investor Annest tekitas lugejates palju kriitilist vastukaja, sest jäi mulje, et promon püramiidskeeme ja võrkturundust. Tegelikult ei olnud see eesmärk, vaid soovitan Anne eeskuju mitte järgida.
- Investor Toomas Foto: Anti Veermaa
Koduinvestor Anne kirjutas, et plaanib iga kuu investeerida 425 eurot ja niimoodi 12 aastat järjest. Tema sõnul oleks see vastupidine sellele, kuidas alustasin mina. Mul oli kohe olemas miljon krooni ehk 64 000 eurot, tema plaanib samaväärse summa kokku ajada 144 kuu ehk 12 aastaga. Enamik tema investeerimissoovitustest olid mulle tundmatud ning süvenedes selgus, et tegemist võib olla skeemidega, mis pole paljudele aastate jooksul tõotatud taevamannat toonud.
Läbipaistmatud skeemid
Anne tõi enda portfellis välja selle, et on investeerinud sellisesse skeemi nagu OneCoin. Ka on investeerinud ta Angel Business Clubi kaudu kolme ettevõttesse. Mitu lugejat kurtis selle üle, et tegemist on läbipaistmatute skeemidega, kus paljud on oma raha kaotanud. Ka tõid lugejad välja, et OneCoin’il pole krüptorahana tegelikult mitte mingisugust sisemist väärtust, sest seda ei saa poodides kasutada maksevahendina.
See on suur erinevus krüptoraha kuningast bitcoinist, millega saab mitmes kohas maksta. Kuid ka bitcoini on Eesti Pank nimetanud problemaatiliseks skeemiks. Ise ma näiteks bitimünte ei ostaks, sest tegemist on läbipaistmatu asjaga, mille hind kõigub kõvasti. Ka ei ole aastate jooksul bitcoini liikunud tõsisemat institutsionaalset raha. See teeb mind bitcoini suhtes murelikuks ning arvan, et kõik, kes plaanivad sellesse investeerida, ärgu palju raha paigutagu. Nii näpuotsa täis, kui üldse.
Olen meeleldi eeskujuks
Anne tõi mind endale eeskujuks, kuid siinkohal rõhutaksin ma uuesti oma investeerimisfilosoofiat: investeerin tuntud firmade üksikaktsiatesse. Ja nagu ma Anne portfelli kommenteerides välja tõin, siis võrkturundusega pole ma kunagi tegemist teinud ega tee ka. Asi ongi just nimelt selles, et see on minu jaoks läbipaistmatu valdkond, raha liikumisest on seal keeruline aru saada ning see kätkeb endas ka hulga riske.
Ka ei kipu taolised skeemid nagu OneCoin eriti kaua kestma ja isegi kui Annel on head õnne, kardan ma, et ta ei suudaks 12 aastat järjepidevalt sinna investeerides oma raha tagasi saada. Seetõttu soovitaks ma Annel paigutada raha mõne tuntud, läbipaistva ja hästi juhitud ettevõtte aktsiatesse. Ka kodubörsil on selliseid üsna mitu.
Seetõttu ma julgustakski Annet investeerima firmadesse, millel on pikk tegutsemisajalugu ning mis on tunnustatud ka investorite seas. Sest jalgratast pole mõtet hakata uuesti leiutama ning kui keegi ahvatleb kõrge tootlusega, siis üsna suure tõenäosusega on see skeem, millega ei maksa end siduda.
Seotud lood
Möödunud nädalavahetusel käivitus eestlaste poolt loodud uus krüptovaluuta Dagcoin, mida iseloomustavad 25 000 dollarilised koolituspaketid, võrkturundus, vastuolulised väited ning tiimiliikmete varjamine.
Ettemaksed on tehingute tegemisel tavalised, kuid samas kaasnevad nendega alati ka riskid. Pole just harvad olukorrad, kus tarnija ei suuda finantsraskuste või tarneahela häirete tõttu tellimust täita, misjärel võivad ettevõtted oma rahast ilma jääda. Balti riikides tegutsev krediidikindlustusmaakler Credeo pakub koostöös Allianz Trade’iga, üleilmse juhtivettevõttega krediidikindlustuse valdkonnas, ettemaksete kindlustamise teenust, mis pakub lisakaitset just selliste olukordade puhul.