Investor Toomas: äkki investeeriks Leetu?

Leedukate Klaipedos Nafta dividenditootlus on 9,2 protsenti.  Foto: PantherMedia/Scanpix
investor Toomas • 18. jaanuar 2017 kell 12:00

Balti börsil surfates ning jälgimisnimekirja uusi ettevõtteid otsides peatus minu pilk Klaipeda naftaterminali haldaval ning hiljuti sellesse linna LNG terminali ja gaasivarustussüsteemi rajanud Klaipedos Naftal.

Nimelt jäi mulle silma, et börsifirma väärtus on hakanud jõudma mõistlikumale hinnatasemele. Kui viimase aastaga kerkis Klaipedos Nafta turuväärtus poole võrra ning kolme aasta jooksul enam kui 77 protsenti, siis alates möödunud aasta 21. juulist on ettevõtte aktsia hakanud taas odavnema - poole aastaga 13,61 protsendi võrra.

Numbrid kutsuvad

Klaipedos Nafta aktsia maksab praegu Vilniuse börsil 0,544 eurot. Möödunud aastal maksis firma aga iga aktsia kohta 0,05 eurot dividende, mis teeb dividenditootluseks 9,2 protsenti. Samuti on ettevõtte P/E suhe küllalt mõistlik ehk 9,17.

Klaipedos Nafta viimaste aastate hiigelkasv on pidurdunud.  Foto: Äripäev

Ühtlasi paistab Klaipedos Naftal ka tulevikus turuväärtuse kasvu lootust. LHV analüütikud hindavad ettevõtte aktsia õiglase väärtuse vahemikuks 0,65-0,75 eurot. Tõsi, Bloombergi poolt ettevõtet kattev, investoritele suunatud konsultatsioonifirma EVA Dimensionsi analüütik Neil Fonseca andis Klaipedos Naftale hoia-soovituse.

Nafta tugi

Kindlasti mõjutab LNG terminali käekäiku ka nafta hind maailmaturul. Kui varem püsis teadmatus nafta võimaliku ülepakkumise tõttu suur ning kardeti „musta kulla“ hinna langemist, siis pärast OPECi riikide toodangu vähendamise kokkulepet saavad investorid kergemalt hingata. Täna on põhjust loota, et kokkulepped peavad - näiteks maailma suurim naftatootja Saudi Araabia juba vähendas oma toodangu 10 miljoni barrelini päevas, mis on viimase kahe aasta madalaim tase. Ka Kuveit, Omaan ja Alžeeria teatasid plaanitust suurematest kärbetest.

See on nafta hinda tõstnud. Kui eelmise aasta algul, mil veel seda lepet polnud, käis „musta kulla“ hind ära isegi 28 dollari piirimail barreli kohta ning püsis pärast seda pikalt 45 dollari piiril. Tänaseks on aga kokkuleppe mõjud Brenti nafta hinda kergitanud 55,48 dollarini barreli eest.

Kerkiv nafta hind, mis aasta alguses saavutas viimase 18 kuu tipu, peaks Klaipedos Nafta investoreid rõõmustama. Seda seetõttu, et ettevõte tegeleb muu hulgas ka naftatranspordiga ning musta kulla kallinemine suurendab kindlasti veomahtusid.

Liiga palju riiki

Kõik tunduks justkui ilus, kuid siin rakendub vana tõde, et kui miski on liiga hea, et tõsi olla, siis see seda ei olegi. Nimelt muudab mind Klaipedos Nafta puhul murelikuks riigi liiga suur osalus ettevõttes. Bloombergi andmetel kuulub Leedule 72,32 protsenti firmast.

See tähendab, et ettevõtte juhtimisel loeb eelkõige riigi tahe ning marginaalsel investoritehulgal on väga keeruline oma häält kuuldavaks teha. Teatavasti aga ei pruugi riik olla kõige parem ettevõtte juht, kuna majanduslikku mõtlemist võivad mõjutada nii poliitika kui muude sfääridega seotud aspektid. Seetõttu eelistan esialgu Klaipedos Nafta arengut kõrvalt jälgida.

Hetkel kuum