investor Toomas • 17. juuli 2017 kell 4:00

Investor Toomas: investorid miljardäri haardes

Investor Toomase ohumärk: Kreeka firma, mis registeeritud maksuparadiisis.  Foto: Bloomberg

Aktsiat soetades soovitavad kogenumad investorid vaadata, kes on ettevõtte eesotsas, sest aktsionärivaenuliku juhiga pole rõõmu ka kõige paremast ettevõttest.

Mulle kirjutas Kaido, kellele oli silma jäänud sahkerdamine Kreeka laevafirma DryShipsi aktsiaga. „Hea näide, kuidas börsifirma on asunud pettuste teele. Ponzi skeemi siit vist välja ei pigista, aga lõputud split'id ja dividendipettused siiski,“ kirjutas Kaido.

Selle laevafirma rajas 2004. aastal kurikuulus Kreeka miljonär George Economou. Kuigi ettevõtte peakorter asub Kreekas, on firma registreeritud Marshalli saartel, millel on maksuparadiisi kuulsus. Lisaks tegeleb DryShips ligi 60protsendise osaluse kaudu ettevõttes Ocean Rig naftatootmisega. Juba 2005. aastal viis Ecenomou DryShipsi Nasdaqi börsile.

Viimased viis aastat on kontsern jäänud ligi veerandmiljardilisse kahjumisse. Finantskriis tabas valusalt laevandussektorit ja suur osa ettevõtteid pole sellest siiani taastunud. See pole midagi erakordset. Samal ajal on DryShips enam-vähem regulaarselt dividendi maksnud ja kevadel tuli kontsern välja uue dividendipoliitikaga, mille järgi makstakse igas kvartalis 2,5 miljonit dollarit dividendina välja. Investeerimisportaalides aga kurdetakse, et süsteem on üles ehitatud sääraselt, et tavainvestor saab ka dividendidega külma.

Aktsiaga liiga palju mängitud

Börsil pole palju teisi selliseid ettevõtteid, mille eest foorumites nii palju hoiatataks ning mille viimase aja tegevus meenutaks kriminaalromaani.

11.03.2016: 1:25

15.08.2016 1:4

1.11.2016: 1:15

23.01.2017: 1:8

11.04.2017: 1:4

11.05.2017: 1:7

22.06.2017: 1:5 (kuulutati välja)

Allikas: Bloomberg

Möödunud aasta kevadest alates on DryShipsi aktsiat ei rohkem ega vähem kui seitse korda tagurpidi split'itud. See on pannud aktsia hinna langema ja kahandanud investorite vara. Tagurpidi split'iga kasvatatakse aktsia nimiväärtust aktsiakapitali muutmata: välja antud väärtpaberid vahetatakse vastavalt mahule uute vastu.

DryShipsi aktsiagraafik on justkui muinasjutt: aasta tagasi maksis aktsia lausa 30 000 dollarit. Novembriks oli aktsia hind langenud napilt 5000 dollarile, millele järgnes kiire ja lühike tõus ligi 80 000 dollarile… ja sealt edasi järsk langus, mis kulmineerus sellega, et tänaseks on aktsia hind kukkunud alla ühe dollari.

Investorid vs. omanik

Investorid kahtlustavad, et miljardärist omanik kuritarvitab investorite usaldust ja tegutseb eelkõige iseenda, mitte aktsionäride huvides. Äsja leidis lahenduse kohtuvaidlus, milles 45 000 DryShipsi aktsia omanik Michael Sammons esitas ulatusliku kaebuse DryShipsi ja selle omaniku vastu.

Kõige värvikamalt võtab juhtumi kokku smarteranalyst.com: Sammonsile jäi silma, et DryShips püüdis müüa vähetuntud ettevõttele Kalani Investments lisaaktsiaid vähem kui 39 dollari eest, kuigi tol hetkel oli ettevõtte aktsia hind oluliselt kõrgem. Vastu pidi Kalani andma 100 miljoni dollari suuruse finantseeringu.

Investorite ringkondades räägiti, et ettevõte võib olla seotud Economou endaga. Lisaks süüdistas Sammons ettevõtet, et too on kuritarvitanud investorite usaldust, tegelenud otsesõnu pettusega, rikastunud investorite arvel jne. Sammons nõudis Kalani aktsiamüügi peatamist, turu uute aktsiatega üleujutamist – mis vähendab aktsionäride investeeringute väärtust – ning seda, et kohus kuulutaks õigustühiseks Economou enda eelisaktsiad, millest igaüks on väärt 100 000 tavaaktsia häält.

DryShipilt nõudis Sammons kahe miljoni dollari ulatuses oma aktsiate kompenseerimist, Economoult kopsakat 413 miljoni dollari suurust kahjutasu. Juuli alguses teatas DryShips, et Marshalli saarte kohus asja arutlusele ei võta. Samas on kohtutee jalge alla võtnud ka teised investorid.

Punased lipud püsti

Split'ide taga näevad finantsportaalides tegutsevad häälekad investorid järgmist skeemi: Economou teeb tagurpidi split'i ja vähendab aktsiate arvu. Seejärel laseb ta välja suure koguse uusi aktsiaid ja kasutab neid selleks, et oma erafirma kaudu müüa DryShipsile varasid – näiteks laevu – krõbeda hinna eest. Tema võtab DryShipsist välja kasumi sularahas, riskid jäävad aga ettevõttega seotud aktsionäride kanda.

Suurematest finantsasutustest on DryShipsis Bloombergi andmetel osalus vaid Morgan Stanleyl – kaks protsenti ettevõttest.

DryShipsi saaga pole veel kaugeltki läbi ja mulle pakub väga huvi, millega see lõppeb. Minule andis see aga võimaluse näha aktsiat, mis lööb peas oleva valgusfoori kohe punaseks: Kreeka firma, mis registeeritud maksuparadiisis, ettevõtte pehmelt öeldes kummaline juhtimine, kriisi serval sektor, investorite lõputud murekirjad. Konservatiivse investorina käin sellistest asjadest kauge kaarega mööda.

Hetkel kuum