Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: investorid miljardäri haardes

17. juuli 2017, 07:00
Investor Toomase ohumärk: Kreeka firma, mis registeeritud maksuparadiisis.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170717/INVESTOR/170719901/AR/0/AR-170719901.jpg

Aktsiat soetades soovitavad kogenumad investorid vaadata, kes on ettevõtte eesotsas, sest aktsionärivaenuliku juhiga pole rõõmu ka kõige paremast ettevõttest.

Mulle kirjutas Kaido, kellele oli silma jäänud sahkerdamine Kreeka laevafirma DryShipsi aktsiaga. „Hea näide, kuidas börsifirma on asunud pettuste teele. Ponzi skeemi siit vist välja ei pigista, aga lõputud split'id ja dividendipettused siiski,“ kirjutas Kaido.

Selle laevafirma rajas 2004. aastal kurikuulus Kreeka miljonär George Economou. Kuigi ettevõtte peakorter asub Kreekas, on firma registreeritud Marshalli saartel, millel on maksuparadiisi kuulsus. Lisaks tegeleb DryShips ligi 60protsendise osaluse kaudu ettevõttes Ocean Rig naftatootmisega. Juba 2005. aastal viis Ecenomou DryShipsi Nasdaqi börsile.

Viimased viis aastat on kontsern jäänud ligi veerandmiljardilisse kahjumisse. Finantskriis tabas valusalt laevandussektorit ja suur osa ettevõtteid pole sellest siiani taastunud. See pole midagi erakordset. Samal ajal on DryShips enam-vähem regulaarselt dividendi maksnud ja kevadel tuli kontsern välja uue dividendipoliitikaga, mille järgi makstakse igas kvartalis 2,5 miljonit dollarit dividendina välja. Investeerimisportaalides aga kurdetakse, et süsteem on üles ehitatud sääraselt, et tavainvestor saab ka dividendidega külma.

Aktsiaga liiga palju mängitud

Börsil pole palju teisi selliseid ettevõtteid, mille eest foorumites nii palju hoiatataks ning mille viimase aja tegevus meenutaks kriminaalromaani.

Möödunud aasta kevadest alates on DryShipsi aktsiat ei rohkem ega vähem kui seitse korda tagurpidi split'itud. See on pannud aktsia hinna langema ja kahandanud investorite vara. Tagurpidi split'iga kasvatatakse aktsia nimiväärtust aktsiakapitali muutmata: välja antud väärtpaberid vahetatakse vastavalt mahule uute vastu.

DryShipsi aktsiagraafik on justkui muinasjutt: aasta tagasi maksis aktsia lausa 30 000 dollarit. Novembriks oli aktsia hind langenud napilt 5000 dollarile, millele järgnes kiire ja lühike tõus ligi 80 000 dollarile… ja sealt edasi järsk langus, mis kulmineerus sellega, et tänaseks on aktsia hind kukkunud alla ühe dollari.

Investorid vs. omanik

Investorid kahtlustavad, et miljardärist omanik kuritarvitab investorite usaldust ja tegutseb eelkõige iseenda, mitte aktsionäride huvides. Äsja leidis lahenduse kohtuvaidlus, milles 45 000 DryShipsi aktsia omanik Michael Sammons esitas ulatusliku kaebuse DryShipsi ja selle omaniku vastu.

Kõige värvikamalt võtab juhtumi kokku smarteranalyst.com: Sammonsile jäi silma, et DryShips püüdis müüa vähetuntud ettevõttele Kalani Investments lisaaktsiaid vähem kui 39 dollari eest, kuigi tol hetkel oli ettevõtte aktsia hind oluliselt kõrgem. Vastu pidi Kalani andma 100 miljoni dollari suuruse finantseeringu.

Investorite ringkondades räägiti, et ettevõte võib olla seotud Economou endaga. Lisaks süüdistas Sammons ettevõtet, et too on kuritarvitanud investorite usaldust, tegelenud otsesõnu pettusega, rikastunud investorite arvel jne. Sammons nõudis Kalani aktsiamüügi peatamist, turu uute aktsiatega üleujutamist – mis vähendab aktsionäride investeeringute väärtust – ning seda, et kohus kuulutaks õigustühiseks Economou enda eelisaktsiad, millest igaüks on väärt 100 000 tavaaktsia häält.

DryShipilt nõudis Sammons kahe miljoni dollari ulatuses oma aktsiate kompenseerimist, Economoult kopsakat 413 miljoni dollari suurust kahjutasu. Juuli alguses teatas DryShips, et Marshalli saarte kohus asja arutlusele ei võta. Samas on kohtutee jalge alla võtnud ka teised investorid.

Punased lipud püsti

Split'ide taga näevad finantsportaalides tegutsevad häälekad investorid järgmist skeemi: Economou teeb tagurpidi split'i ja vähendab aktsiate arvu. Seejärel laseb ta välja suure koguse uusi aktsiaid ja kasutab neid selleks, et oma erafirma kaudu müüa DryShipsile varasid – näiteks laevu – krõbeda hinna eest. Tema võtab DryShipsist välja kasumi sularahas, riskid jäävad aga ettevõttega seotud aktsionäride kanda.

Suurematest finantsasutustest on DryShipsis Bloombergi andmetel osalus vaid Morgan Stanleyl – kaks protsenti ettevõttest.

DryShipsi saaga pole veel kaugeltki läbi ja mulle pakub väga huvi, millega see lõppeb. Minule andis see aga võimaluse näha aktsiat, mis lööb peas oleva valgusfoori kohe punaseks: Kreeka firma, mis registeeritud maksuparadiisis, ettevõtte pehmelt öeldes kummaline juhtimine, kriisi serval sektor, investorite lõputud murekirjad. Konservatiivse investorina käin sellistest asjadest kauge kaarega mööda.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. July 2017, 15:53
Otsi:

Ava täpsem otsing