Äripäev • 3. mai 2015 kell 21:01

Oravaid võib oodata opositsioon

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Käärimine võimuliidus viitab võimalusele, et võimuliidu osalised kaaluvad Reformierakonna väljatõukamist valitsusest. Selline stsenaarium võib tähendada, et sotsiaaldemokraadid ning Isamaa ja Res Publica Liit loovad koalitsiooni Keskerakonnaga.

Pikkade ja raskete koalitsiooniläbirääkimiste käigus sündinud võimulepe sattus avalikkuse meelepaharahe alla, kui võimuliit avaldas plaanitavad lubaduste täitmise katteallikad. Peaminister Taavi Rõivase viide, et neid oleks võinud ja pidanud valimisprogrammidest välja lugema, ei osutunud veenvaks, ning kütuseaktsiisi tõusu plaanile tekkis tugev vastuseis ka võimuliidu sees. Lahvatanud maksurahulolematus tõendas, et võimuliidu osalistel puuduvad ühtsed arusaamad selles, kuidas tuleks tagada leppes sätestatud lubaduste täitmise rahastamine.

IRLi rahandusministri Sven Sesteri valitsuskabinetis tehtud ettepanek plaanitavaid maksutõuse leevendada majutusasutuste käibemaksutõusu tühistamise ja 2019 kütuseaktsiisi tõusu ärajätmisega põrkas vastu kiviseina ning päädis teatega, et maksutõusud tulevad igal juhul. Kogenud poliitikuna ei läinud Sester teravaks. Ent kui IRL tahab tõepoolest maksutõusudest loobuda, siis oleks konstruktiivsem tee teha ettepanek, missugused kulukad sotsiaaltoetused ära jätta.

Teravam on olnud sotsiaaldemokraadist ettevõtlusminister Urve Palo, kelle hinnangul pole 1% sotsiaalmaksulangetus piisav ning kaaluda tuleks selle enamat langetamist, et ettevõtlust toetada. Selle sammu kompenseerimiseks riigieelarves pani ta ette maksustada ettevõtete jaotatav kasum. Palo ettepanek vähendada sotsiaalmaksu 8% võrra tähendaks leppimist ettevõtete 16% tulumaksumääraga. Peaminister Taavi Rõivas omalt poolt viitas valitsuse valmidusele kehtestada väikefirmale maksude asemel litsentsitasu (Läti maksuime tuules).

Ent lauskriitikaga on lajatanud IRLi ja sotside esindajad, kes valitsuses pole. Endine põllumajandusminister, praegune riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder sarjas Postimehes Reformierakonna ja võimust sõltuvat võrgustikku, mis on viinud Eesti poliitmaastiku kivistumiseni. Seeder viitab ka Keskerakonna eeldatavale ümbersünnile, mille väljaütlemata taust on Edgar Savisaare eeldatav pikaaegne eemalviibimine poliitikast tervislikel põhjustel. Sotsiaaldemokraat Mihkel Raud ütles aga otse välja, et pikalt valitsusparteina riiki juhtinud Reformierakonnal oleks aeg opositsiooni kobida.

Rahulolematus võimuliidu sees ühelt poolt ning Savisaare eemalviibimine teiselt poolt võib luua soodsa pinnase katsele Reformierakond võimult kõrvale tõrjuda ning luua uus koalitsioon Keskerakonna osalusel. See on nüüd oluliselt lihtsam kui ajal, mil Keskerakond juhtis Savisaar – levinud retoorika enne valimisi oli mitte teha koostööd Savisaare juhitava Keskerakonnaga. Kadri Simsoni (või Jüri Ratase) juhitava Keskerakonnaga valitsust looma võiks IRLi ja sotse ajendada soov murda tekkinud suluseis katteallikate asjus ja leevendada avalikku rahulolematust – ning muidugi ka Reformierakonnale koht kätte näidata. Sellisele käigule võib omalt poolt „õnnistuse“ anda ka arstide hoole all viibiv Savisaar.

Äripäevale meeldiks rohkem praeguse võimuliidu säilimine eeldusel, et Reformierakond hakkab kuulda võtma erakonnasisesed kriitikuid (Anne Sulling, Rein Lang, Kaja Kallas jt) ja on valmis muutuma.

Hetkel kuum