Äripäev • 4. november 2016 kell 5:00

Tee sulasest peremees

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Kuigi töövõtjale osaluse andmisega käib kaasas ka ohte, on sellest suures plaanis eelkõige ikkagi võita, leiab Äripäev juhtkirjas.

Et eestlased on peremeheusku, näitab näiteks see, et kodu üürimise asemel eelistatavad nad pikaaegse laenu toel korteri või maja välja osta. Eestlasele meeldib ise otsustada ja kaasa rääkida. Seevastu tööjõuturul domineerib endiselt rendiusk.Enamik Eesti firmasid sisuliselt üürib tööjõudu. Jah, formaal-juriidiliselt on see töövõtusuhe, mis kestab seni, kuni tööandjal on inimest vaja või teenust pakkuv töötaja saab mujalt paremad tingimused. Aga sisuliselt on see suhe, kus peremees võtab sulase.Äripäeva meelest võiks töövõtjatest saada aina rohkem peremehed, sest vaatamata mõnele ohule on sellest laias plaanis ainult võita.

Mitu kärbest ühe hoobiga

Ilmekas näide on Äripäeva tänane kaanelugu, mis räägib Skype’i kunagistele eestlastest rajajatele kuuluvast investeerimisfirmast Ambient Sound Investments OÜ, mis otsustas töötajate tasu maksmisel teha kannapöörde ning jagada palga asemel jõuliselt osalusi. Nii juhtuski, et optsiooniprogrammi arvestamata ASI töötajate keskmine palk mullu järsult langes: kui 2014. aastal oli see 1322 eurot, siis mullu kõigest 595 eurot. Seevastu koos optsioonidega oli keskmine palk eelmisel aastal koguni 3954 eurot.

Ettevõte ise näeb osaluse jaotamises motivatsioonivahendit. “Suurim pluss on selles, et töötajate tasu sõltub nii igaühe individuaalsest kui ka kogu töötajaskonna summaarsest töö tulemusest,” põhjendas firma juht Tauno Tats. Aga plusse on märksa enam.

Näiteks saab nii kokku hoida maksudelt, sest osaluse jagamine on maksuvaba juhul, kui osalusoptsiooni andmise ja osalusoptsiooni realiseerimise vaheline periood on vähemalt kolm aastat. Nii saab vähendada nii tulu- kui ka sotsiaalmaksu koormust ettevõttele. Maksusoodustus jätkub ka pärast kolme aasta möödumist, sest osa tasust saab töötaja edaspidi välja võtta dividendina, mis küll maksustatakse tulumaksuga, kuid millelt ei tasuta kõrget sotsiaalmaksu.Kasvab ka töötaja pühendumus, sest ta on vahetult kaasatud ning tema edu sõltub veelgi otsesemalt ettevõtte käikäigust. Samuti sunnib see töötajat mitte ainult mõtlema oma kitsa töövaldkonna peale, vaid vaatama firma käikäiku laiemalt. Ühtlasi lahendab töötaja kaasamine peremeherolli ka vastandumise probleemi ehk eos kaob võimalik vastuolu omanike ja ametühingute vahel.

Varjuküljed

Tõsi, ka ohukohti on mitu. “Puuduseks võib olla töötajate kärsitus tasu kättesaamisel, kus minimaalne ajaline tingimus on vähemalt kolme aasta möödumine,” tõi välja Ambient Sound Investments OÜ juhatuse esimees Tauno Tats.Maksude tasumist silmas pidades tuleb pikemas plaanis jälgida ka seda, et ettevõtte keskmine palk ei langeks alla sektori keskmist sedavõrd, et vaid dividendidele üles ehitatud mudel hakkaks viitama nn OÜtamisele.

Samuti võib peremehest töötaja sattuda lõksu. Näiteks juhul, kui juhtkond domineerib ettevõtte üle, keeldub maksmast dividende ning oma osaluse müügist on võimalik saada vaid sente. Selline olukord on tekkinud inetu võimuvõitluse käigus näiteks Eesti suurimas tööstusettevõttesBLRT.

Samamoodi võib juhtuda, et tugev ja ahne suuromanik paneb firma tööle oma kõrvaläride rahastamiseks ning väikeosanikud jäävad lisatuludest ilma. Aga need on erandid ning peremehena saavad töötajad alati sekkuda ja oma arvamuse välja öelda, samas kui osalust omamata on mitu korda suurem tõenäosus kobada pimeduses ning jääda otsuste tegemisel kõrvale. Hea on olla kas või väike, aga ikkagi peremees.

Hetkel kuum