Äripäev • 25. mai 2017 kell 13:05

Sarapuu, võtke Aas kaasa

Foto: Anti Veermaa

Prügiabilinnapea Arvo Sarapuule täna esitatud kahtlustus võiks tooli võtta ka Keskerakonna linnapeakandidaadilt Taavi Aasalt, soovitab Äripäev juhtkirjas.

Aas on üle kümne aasta Tallinna linna juhtimises kõrgel kohal: tal ei õnnestu teha nägu, et kõik hea on toimunud tänu temale ja halb tema pingutustest hoolimata. Pole usutav, et ta Arvo Sarapuu tegemistest ei teadnud. Tallinna valitsemise tipus tõuseb uus skandaal üles enne, kui eelmine on lahenduse saanud. See näitab, et viga on süsteemne. Aas kui selle organismi osa ei sobi linnapeakandidaadiks.

Prokuratuur on nüüd vastanud küsimusele, miks nad prügiäris kahel eri poolel tegutseva Sarapuu tegevust ei uuri. Uuriti koos kaitsepolitseiga ja juba kuid, nüüd on esialgne komplekt koos.

Eelmise aasta septembris kirjutas Äripäev, et Tallinna prügiveohangetel võtavad äkki turgu täiesti tundmatud tegijad ja et konkurendid kahtlustavad siin Sarapuu abi ja suunamist. Sarnase sisuga on ka esitatud kahtlustus.

Kahtlustus on ühekorraga nii Sarapuu, Tallinna linna kui ka valitsust juhtiva Keskerakonna probleem. Sarapuule pole see esimene: linna kulul valimisreklaami tegemise juhtum lahenes kokkuleppega – kuritegu tuvastati, kahju hüvitati ja kumbki pool sellele rohkem aega ei raisanud.

Keskerakond on õppinud

Jüri Ratas on kriiside lahendamisel järjest kiirem. Kui riigihalduse ministri Mihhail Korbi lahkumine alates NATO-vastase seisukohaga artikli levimisest võttis kaheksa tundi, siis Sarapuu mahavõtmise teade tuli peaaegu kohe pärast kinnipidamise teadet. Reformierakond nõuab muidugi ka Ratase tagasiastumist, aga nii lihtsalt neid ka nüüd võimule tagasi ei lasta.

Korduvalt altkäemaksu võtnud Edgar Savisaar ei kavatsenud linnapea toolilt kuskile minna, tema ametist kõrvaldamiseks läks vaja prokuratuuri.

Ühes asjas on Keskerakond veel suunda muutnud: kui Ratas seni väitis, et temalt maksab oodata seisukoha võtmist riigi kohta ja Keskerakonna juhitav Tallinn tegeleb endaga ise, siis nüüd oli tema nimi Sarapuu ametist vabastamise teate juures.

Kahtlustus iseenesest pole Keskerakonnale midagi uut, parteil lohiseb taga pikk kuritegude saba. Osa neist on seotud ameti ärakasutamisega, teised erakonna kasuga. Sõnum saab olla vaid üks: ruumi on ainult puhastele.

Hetkel kuum