Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kas Netflixil on veel kuhugi lennata?

16. juuli 2018, 16:18
Netflixi seriaali "Sacred Games" reklaamplakatid Mumbays.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180716/TRADER/180719772/AR/0/AR-180719772.jpg

Täna teatab Netflix oma teise kvartali tulemused, mis on vähemalt majandusuudiste portaalides küll varjutamas uudist Venemaa ja USA presidentide kohtumisest Helsingis. Nagu ka mullu neljandas kvartalis ja tänavu esimeses kvartalis, ei oota investorid suurima turuväärtusega meediakontsernilt täna ei enamat ega vähemat kui kõikide ootuste ületamist.

Analüütikud on skeptilised

Analüütikud aga näivad teisiti arvavat. Üks aktsiakaupleja, keda Twitteris jälgin, kommenteeris koguni: "Analüütikud põgenevad Netflixi juurest nagu rotid uppuvalt laevalt."

Täna sai Netflixi aktsia reitingulangetuse Citigroupilt. Eelmisel nädalal langetas Netflixi reitingu neutraalseks UBSi analüütik Eric Sheridan, kuigi ta tõstis samal ajal aktsia hinnasihti 425 dollarini. Deutsche Banki analüütikud jätsid oma hinnasihi 360 dollarit ja osta-reitingu paika, kuid hoiatasid, et uute klientide lisandumine võib tulla väiksem, kui ettevõte ise ootab.

Ükski analüütik ei ütle sealjuures, et Netflix kui ettevõte talle ei meeldi. Vastupidi. Kuid nende põhitees on, et aktsia hind on tõusnud kiiremini ja kõrgemale, kui oleks mõistlik.

Tuleb aga ka lisada, et ka eelmiste kvartalitulemuste eel olid analüütikud skeptilised. Tulemused ise ületasid aga ootusi ning analüütikud olid sunnitud vastutahtmist möönma, et olid ettevõtte potentsiaali alahinnanud.

Tulu aktsia kohta on mikroskoopiline

Mida Netflixilt siis oodatakse? Majandusuudiste portaal TheStreet tegi kokkuvõtte: 3,94 miljardit USA dollarit tulu, 0,79 dollarit tulu ühe aktsia kohta, 1,2 miljonit lisandunud klienti USAs, 5,01 miljonit lisandunud klienti teistes riikides.

Peamiselt pööravad investorid tähelepanu just kahele viimasele arvule, kogutulu ja tulu aktsia kohta neid niiväga ei köida. Pole ka ime, sest kui 400 dollarit maksva aktsia kohta on tulu napp 0,8 dollarit ehk 0,2% aktsia hinnast, ei muuda mõnikümmmend senti siia-sinna eriti midagi.

See ehk ongi tõik, mis mind Netflixi juures enim häirib. Suur potentsiaal suureks potentsiaaliks, kui ettevõte põletab aastas läbi miljardeid dollareid enam, kui teenib, ning sõna "kasum" ei tule veel mitu aastat firma majandustulemustes kasutusele, ei tule mulle pähe ühtki mõistlikku põhjust, miks peaks selle ettevõtte ühe aktsia eest maksma mitmesajakordset tulu.

See oleks väärtusinvestori vaade asjadele, mida mina kui kaupleja ei jaga. Küll aga mõtlen niimoodi, et kui investorid teise kvartali tulemuste peale lõpuks aru saavad, et aktsia on hirmkallis, võiks nad seda mõnevõrra müüa ja hind ka vastavalt langeda. Sellele panuse teengi: kavatsen müüa väikese koguse Netflixi aktsiaid lühikeseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. July 2018, 16:18

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing