Janno Reiljan • 4. oktoober 2012 kell 3:38

Reiljan: elektribörs - lollide lohutus

Jutt Eesti elektrituru avanemisest on hinnatõusu õigustamiseks levitatav poliit- ja ärivale, leiab majandusdoktor Janno Reiljan.

Elektriturul ei avane ju absoluutselt mitte midagi: Eesti elektrivõrgule uusi ühendusi elektri sisseveoks juurde ei teki; Venemaa elektrit turule ei lubata; elektrijaamu võis Eestis igaüks ehitada senigi. Ei tehniliselt ega turubarjääride seisukohalt ei muutu Eesti elektriturul midagi.

Igasuguse turu avamise mõte seisneb selles, et mingi kauba sisseveobarjääride kõrvaldamisega tekitada siseturul tihedam tootjate konkurents. Odavama kauba tootjail võimaldatakse kodumaiste tootjate kõrge hinnatase madalamale suruda. Midagi sellist ju ei toimu! Vastupidi, pidevalt korratakse lööklauset: „Avatud elektrituru tingimustes on elektrihinna tõus paratamatu!“ See on majanduslik mõttetus, lausa idiootsus. Turu avanemine ei saa kunagi turul konkurentsiolukorda halvendada ja hinda tõsta.

Me ei kannata mitte elektrituru avanemise, vaid elektrimonopoli hinnakontrolli kaotamise tõttu. Mingeid uusi madalama hinnaga elektri pakkujaid turule tulemas ei ole, tarbijal mingit sisulist valikuvõimalust ei teki. Loomulikult kasutavad elektritootjad sellise olukorra ära kaitseta jäetud tarbija häbituks röövimiseks.

Pikemalt loe tänasest Äripäevast.

 

Hetkel kuum