Kuigi tööturg paistab peale vaadates stabiilne, siis ei pruugi kõik olla nii lilleline kui tundub. Mõned koondamised jäävad avaliku tähelepanuta, kuna töötajaid koondatakse pika aja jooksul, rääkis saates “Äripäeva TOP” Swedbanki juht Olavi Lepp.
- “Pangad valitsevad tõepoolest esimest kuut [TOP sajast edukaimast ettevõttest] kohta kohe. Põhjus on ilmselt ühene: kõrged baasintressimäärad sobivad panganduse mudelisse kenasti ehk anname väga kiiresti intressimäärad edasi oma portfellile,” ütles edukaima ettevõtte Swedbank Eesti juht Olavi Lepp. Foto: Liis Treimann
"Kollektiivse koondamise piir sõltub ettevõtte suurusest ning sellega kaasnevad ettevõttele mõned lisakohustused, sealhulgas ka töötukassa teavitamine," selgitas ta. Seega tundub Lepale, et võimalusel koondatakse kuu aja jooksul alla selle piiri, kuid koondamisi tehakse mitmel kuul järjest.
"Sel juhul me ei kuule koondamisest töötukassast, vaid näeme lihtsalt ettevõtte töötajate arvu vähenemist pikema aja jooksul ja nii jäävad ilmselt avalikus ruumis mõned koondamised tähelepanuta," rääkis TOPi esimese koha saaja Swedbanki juht Olavi Lepp.
Tööturu stabiilsus ja majanduslanguse puhul vähene koondamiste arv oli eelmiste majanduskriisidega võrreldult üllatav, kuid järgmisel aastal sellist optimismi ettevõtetel olla ei pruugi, rääkis Äripäeva peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi.
"Kuigi kõik viitab sellele, et tööpuudus püsib endiselt madal, siis ma ei oleks üllatunud, et ka talvel ja nüüd järgmise aasta esimeses kvartalis näeme isegi rohkem koondamisi just sellepärast, et enam pole seda kannatamise ruumi ettevõtjatel," sõnas Hundimägi.
Kuula saatest, mis on selliste töötajate tulevikuvõimalused, miks pangad eelmise aasta saja kõige edukama ettevõtte järjestuses esimesed kuus kohta hõivasid ning millised maakonnad olid veel peale Harjumaa tabelis esindatud. Külas on Swedbanki juht Olavi Lepp ja Äripäeva peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi.
Intervjueeris Ireene kilusk.
Eesti edukaima ettevõtte juht tööturust: koondamistega trikitatakse
Seotud lood
Eestis tööga hõivatute arv on väga lähedal 2023. aasta alguse tipule, sest kuigi palgatöötajaid on viimase aastaga vähemaks jäänud, on ettevõtjate arv suurenenud.
Eesti edukate ettevõtete edetabeli päris tipus on pangad ja ainult pangad, kes hõivasid kuus esimest kohta, ja nende kuue maksueelne kasum annab kolmandiku 1000 ettevõttega edetabeli kasumist.
Võitluses klientide pärast saatis keskmise suurusega panku selline edu, et Bigbank ja Coop Pank said nüüd süsteemse tähtsusega pankadeks ning peavad hakkama rohkem raha kõrvale panema.
Hapude laenudega üllatavad toidutöösturid
Laenuga raskustesse sattunud ettevõtteid on Eestis vähe ning laenu võetakse vaatamata raskele ajale palju, ent intressid söövad järjest suurema osa ärisektori kasumist.
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.