Eesti riik reageerib kaabli lõhkumistele väga aeglaselt ning kogu valdkond vajab ennetussüsteemi, rääkis Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi teadur ja MindChipi tegevjuht Heigo Mõlder.
- Taltechi elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi teadur ja MindChipi tegevjuht Heigo Mõlder. Foto: Erakogu
Sellist tehnoloogiat ja lahendust, mis hoiaks kindlasti ära järgmise rünnaku, ei ole, tõdes Mõlder Äripäeva raadio hommikuprogrammis. Riik peaks aga kasutusse võtma ennetuslahendusi, mille abil kahjusid vältida või vähendada.
“Mureks on see, et me reageerime tagantjärele” sõnas Mõlder. “Meil pole mingisugust eelhoiatust või varasema reageerimise võimekust.”
Ettevõte MindChip arendab allveedroone ja -roboteid, mis suudavad vee all kaableid patrullida. Mõlder on ka ettevõttega teinud kaitseministeeriumile ettepaneku luua uus kaitselahendus.
Teadur selgitas lähemalt, kuidas allveedroonid ja -robotid töötaksid, millist lahendussüsteemi oleks riigil vaja ning kui suur on Aasia riikide huvi sellise tehnoloogia vastu.
Küsis Igor Rõtov.
Allveedroonide arendaja: Eestil ei ole mingit võimekust kaabliriketele reageerida
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Autonoomsed robotid veealuse taristu kaitseks oleks strateegiline investeering tehnoloogiasse ja majandusse, kirjutab TTÜ elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi teadur ja MindChipi tegevjuht Heigo Mõlder arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Merendusuudiseid vahendav Lloyd’s List kirjutab, et naftatankeril Eagle S, mille Soome võimud jõuludel elektrikaabli lõhkumises kahtlustatuna kinni pidasid, oli pardal hulgaliselt luuretehnikat, millega jälgida Läänemerel toimuvat.
Täiendatud Eesti Energia kommentaariga
Kahjustatud Eesti ja Soome vaheline elektriühendus Estlink 2 on rikkis esialgu järgmise aasta augustini, mistõttu võib Eestis elektri hind kerkida keskmiselt aasta peale lausa 10%.
Remondilaevadega on mure
Eesti-Soome vahelise elektrikaabli Estlink 2 remondi kestvus ja rikke suurus selgitatakse välja paari nädalaga ning kaabli paranduseks kasutatakse ülekoormustasudest laekuvat raha.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.