NMTga võrreldes on GSMi kõvim trump selle lai levikuala. NMT 900 võrk on peale Põhjamaade haaranud veel ?veitsi ja Hollandi, kuid GSM toimib lisaks neile peaaegu igal Lääne-Euroopa maal.
GSM on tasapisi levimas ka Ida-Euroopa maades. Selle võrk töötab juba Ungaris, Türgis ja Eestis. Tõenäoliselt rajatakse lähiaastatel GSMi võrk ka mujal idapoolsetes Euroopa maades.
Soome mobiiltelefoni kasutaja on juba mõnda aega ära hellitatud hästi töötavate ja laiaulatuslike võrkudega. Mitmel pool mujal on olukord olnud hullem: kaetud piirkondi on napilt ja hinnad on kõrged. Mõneti on siin üks teine põhjus: telefone ei osteta, sest võrgu ulatuvus on väike ja selle kasutamine kallis; pole aga võimalik võrku laiendada ja hindu alandada, sest tarbijaid on liiga vähe.
GSM on muutnud maailma kiiresti. Näiteks mõlemad Saksa GSM-võrgud katavad peaaegu kogu maa, kuigi kohalikest oludest tingitud auke on võrgus rohkem kui Soomes. Prantsuse ja Briti võrgud katavad olulisemad piirkonnad. Itaalias on võrk hästi välja arendatud maa põhjaosas. Üsna hea võrk on Beneluxi maades, näiteks Belgia peateedel tundub GSM töötavat eriti hästi -- paremini kui varasem analoogtelefon.
Lääne-Euroopa riikidest on halvim olukord Hispaanias, kus GSMi võrk katab vaid mõne kitsa ala suurlinnade piirkonnas. See-eest kaks Portugali GSM-võrku on ulatuslikud.
Põhjamaadest on kiiremini arenenud Soome ja Rootsi. Soomes on kaks operaatorfirmat üritanud kiiresti katta kogu maad alates lõunapiirkondadest ja nüüd on võrgud jõudnud ka maa põhjaossa. Rootsis on hästi kaetud maa lõunaosa, kuid Stockholmist põhja pool on areng kulgenud aeglasemalt.
Norras on hakatud GSMi võrku rajama teistest hiljem ning praegu on kaetud Oslo ümbrus ja lääneranniku tähtsamad piirkonnad. Seal teevad töö keeruliseks rasked maastikuolud. Taanis katavad kaks võrku, kui kaardile vaadata, kogu väikese ja tasase maa, kuid tegelikult pole olukord nii hea: võrkudes on auke üllatavalt paljudes kohtades.
GSM-telefoni kõnehinnad on juba muutunud mõõdukaks, näiteks helistamine Saksa GSM-võrgust Soome maksab tubli kuus Soome marka minut. See on siiski rohkem kui Soomest Saksamaale, kuid hind on siiski madalam kui varasematel aegadel. Vaid Prantsusmaalt helistades on kõneminuti hinnaks kahekohaline arv markades, kuid sealgi on juba kohalike kõnede hind, eriti õhtuti, läinud soodsamaks.
Sageli välismaal GSM-telefoni kasutaval inimesel tuleks olla kursis eri maades kehtestatud kõnehindadega. Segaseks teevad siin asja hinnamuutused ööpäeva jooksul. Päeva ajal madalat hinda pakkuv operaator võib õhtul küsida kõrget hinda, õhtune soodushind võib jälle eri operaatorite puhul alata erineval kellaajal. On kasulik programmeerida oma GSMi kaart nii, et see valiks igal maal enda jaoks soodsaima operaatori. Soome GSMi operaatoritelt saab infot nende välispartneritega kooskõlastatud hindade kohta.
Soome operaatorfirmad on üsna hoogsalt sõlminud välismaiste operaatorfirmadega nn roaming-lepinguid. Selles lepingus sõlmitakse kokkulepe, et kummagi maa telefonikasutajad võivad helistada mõlema maa võrgu kaudu. Soomlastel ongi olnud üsna laiad võimalused kasutada telefoni nii kodu- kui välismaal.
Ajapikku peaksid kõik GSMi operaatorfirmad sõlmima üksteisega roaming-lepingu. See leping pole tühipaljas formaalsus, vaid selles lepitakse kokku paljudes tehnilistes ja majanduslikes üksikasjades, neist üks on arveldamine. Varem või hiljem on operaatorid sunnitud neis asjus kokkulepped sõlmima.
GSMi laienemine ei piirdu vaid Euroopaga. Juba praegu teevad GSMiga rahvusvahelist koostööd Austraalia, Uus-Meremaa, Singapur, Hongkong, Malaisia, Brunei, Pakistan ja mitmed Pärsia lahe maad, lisaks Aafrikast Lõuna-Aafrika Vabariik ja Kamerun.
Tundub, et GSM on haaramas enda alla kogu maailma -- välja arvatud Jaapan ja USA ning nende mõjupiirkonnad. Uusima tehnoloogia kasutuselevõtt näib ikkagi põhinevat majanduslik-poliitilisel mõtlemisel. Mobile
Seotud lood
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.