18. jaanuar 1996 kell 22:00

Faksiv, printiv, paljundav ja skaneeriv kombain väikese büroo ametniku tööpõllule

Üle-eelmise arvutinäituse ajal pakuti mulle aparaati, mis sisaldab endas nii faksi, printerit, koopiamasinat kui skannerit. Kuna oma igapäevatöös tegelen ma kujunduse ja trükiettevalmistusega, siis justkui oleks pakkumine asjakohane -- kõik funktsioonid on mulle tarvilikud.

Kahjuks jättis too pakkuja sel korral arvestamata, et selline aparaat on veidi teistsugusele tarbijale mõeldud --mina vajaksin igalt komponendilt tippkvaliteeti, seda pole aga kolhoosikord kunagi pakkunud. Kuna ma olen sellest ajast korduvalt bürookombaine naeruvääristanud, siis tasuks vahest sedapuhku veidi oma viga parandada.

Bürookombain on määratud kindlatele tarbijatele -- väikesed kontorid ja kodu-kontorid. Mõlemal puhul vajatakse reeglina kõiki pakutavaid funktsioone, samas pole töömaht kuigi suur.

Mida siis bürookombain teeb? Kõigepealt on ta korralik harilikule paberile trükkiv faksiaparaat, siis arvuti-faks, printer, skanner ja koopiamasin. Mitmel puhul lisandub sellele veel ka kuues funktsioon -- telefon. Reeglina suudab bürookombain toimida ka iseseisvalt, võttes vastu või saates fakse, mis muudab tema kasutamise eriti mugavaks näiteks juhul, kui teil on notebook-arvuti, millega te ei tavatse sugugi kogu aeg kontoris istuda.

Üksinda jäetuna võtab ta faksid vastu, trükib need soovi korral paberile ja on hiljem, kui olete kontorisse naasnud ja arvuti külge ühendanud, võimeline neid ka oma mälust arvutisse saatma -- juba ainuüksi võimalus mitte hoida arvutit pidevalt faksivalvel, kuid siiski omada võimalust fakside arvutis kasutamiseks võib olla juba piisav põhjus bürookombain osta.

Mis puutub teistesse omadustesse, siis printeriks on kas tindiprits- või laserprinter, mis määrab vastavalt ka ära trükikvaliteedi ja -kiiruse. Olemas on ka värvilise tindiprinteriga bürookombaine, kindlasti tean mainida sellist firmalt Lexmark.

Skanner on mõeldud faksikvaliteedi jaoks, mis teeb selle kasutamise otstarbekuse piltide skaneerimisel enam kui küsitavaks. Küll aga piisab juba 200 dpi (punkti tolli kohta) eraldusvõimest korralikule tekstilugemistarkvarale, mis võib lisaks kokkuhoiule tehnika ostmisel tuua ka palgakokkuhoiu masinakirjatöö hulga vähenemise arvelt.

Koopiamasin saadakse sel teel, et skaneeritud pilt trükitakse kohe ka välja, nii et koopiate puhul tavaliste, optiliste koopiamasinatega võrreldavat kvaliteeti loota ei tasu. Samas tuleb aga tunnistada, et parema puudumisel on ka termopaberi-fakse kopeerimiseks kasutatud - ja arvatavasti ongi kõige enam vaja nimelt võimalust mõnest dokumendist kiiresti koopia teha, mitte aga kunst-trükki teha.

Olles eriti konservatiivne ja tehnikat mitte usaldav kodanik pean oma kohuseks rõhutada telefonitoru rolli faksiaparaadi küljes. Sellest ajast, kui kaugvalimine käis läbi 007-operaatori ja sidekvaliteet oli äraütlemata nigel, on mulle sisse jäänud harjumus võtta toru, valida number ja alles pärast veendumist, et teisel pool nimelt faks vastab ja et telefonitraat juhtumisi läbi varesepesa ei lähe, start-nupule vajutada.

Usun, et seeläbi on ka rasketel aegadel faksisaatmine minu jaoks lihtne olnud ja ma pole asjatult kulutanud raha selle peale, et faksiaparaat -- mitte mina -- saaks kaugekõne peale võõras keeles teada, et number on valesti valitud või muutunud. Kuidas asi tehnilise külje pealt välja näeb? Bürookombain ühendatakse arvutiga reeglina printeripordi kaudu, kuid on olemas mudeleid, mis sellele lisaks vajavad ka teist kaablit järjestikporti ühendumiseks.

Viimane lahendus on muidugi mõnevõrra tülikam, sest vaba järjestikporti pole alati sugugi nii lihtne leida (seda vajavad muu hulgas hiir ja modem), samas aga annab teie multifunktsionaalsele lisaseadmele ka uusi võimalusi. Nii peaks näiteks olema sel ajal, kui faks järjestikkaablit mööda arvutisse liigub, võimalik paralleelkaabli kaudu mõnda dokumenti trükkida.

Bürookombainiga tuleb kaasa tarkvara, mis vastavalt oma võimetele võimaldab fakse saata ja vastu võtta, samuti trükkida ja skaneerida. Loomulikult sõltub seadme kasutamismugavus paljuski sellest tarkvarast, mis oma loojate tahte kohaselt võib olla rohkem või vähem intuitiivne kasutada.

Kindlasti muudab aga tarkvara lihtsaks seadistamise, sest enam pole tarvis piiratud hulga klahvide abil tillukesel ekraanil mööda menüüsid kolada ja firma nime sisse tippida.

Bürookombain pole küll odav, võib aga osutuda soodsaks ostuks. Olles tavalisest hariliku-paberi-faksist (olgu ta laser- või tindiprinter-faks) reeglina umbes kaks korda kallim, pakub ta kindlasti märksa rohkem kui kaks korda enam võimalusi, ja mis väikekontori või kodu-kontori puhul vahest eriti oluline -- võtab märksa vähem ruumi kui faks, printer ja skanner eraldiseisvana.

Mida sooviksin lisaks olemasolevatele omadustele oleks vahest harilik modem, sest ilma andmesideta ei kujuta võib-olla juba aasta pärast korralikku kontorit ettegi.

Samuti ei maksa unustada tehnilise hoolduse olulisust -- kui bürookombain remonti peaks viidama, olete korraga ilma nii printerist, faksist kui skannerist.

Hetkel kuum