25. jaanuar 1996 kell 22:00

Eesti Telefon tahab teha lõpu ristsubsideerimisele

«Meie suundumus on ristsubsideerimise lõpetamine,» kinnitas Heinar Leismann. «Oleme ka ettevaatlikult püüdnud liikuda selles suunas ning jätsime näiteks äriabonentide liitumistasu muutmata. Meie kaugem eesmärk on, et iga teenuse hind peab katma teenuse osutamiseks tehtavad kulutused.»

Erakliente subsideeritakse nii äriklientide kui rahvusvaheliste kõnede arvel. Eelmisel aastal laekus kohalikest kõnedest Eesti Telefonile ligi 40 miljonit krooni, põhiline tulu laekus aga nii rahvusvaheliselt kui riigisiseselt kaugsideturult.

Heinar Leismanni sõnul on praegu rahvusvahelised ja kohalikud kaugekõned ülehinnatud ja nende arvel subsideeritakse kohalikke kõnesid. «Tulevikus ilmselt vähenevad kaugside tariifid ning vastavalt suurenevad kohalike kõnede tariifid,» lisas ta.

Käesoleva aasta tuluks planeerib Eesti Telefon miljard krooni ja kuludeks 497 miljonit krooni. Samas usub Leismann, et tulud võivad olla veelgi suuremad.

Kolme aasta jooksul on Eesti Telefon investeerinud ligi 1,2 miljardit krooni. Ettevõtte laenukoorem on 550 miljonit krooni, sealhulgas on Eestist laenatud sada miljonit krooni.

Käesoleval aastal planeerib Eesti Telefon investeerida 419 miljonit krooni, millest osa on vajalik laenata. «Alates järgmisest aastast loodame oma töid ja tegemisi finantseerida juba oma sisemise rahavoo arvel,» ütles Leismann

Eesti Telefoni turundusdirektori Margus Hundi sõnul tähendab Eesti Telefoni planeeritav hinnatõus märtsis ettevõtete jaoks sõltuvalt kõnede ja telefonide hulgast telefoniteenuste kallinemist 6--15 protsenti. Eraklientide jaoks peaks hinnatõus Hundi hinnangu kohaselt tähendama keskmiselt viieprotsendilist telefoniarvete suurenemist.

Märtsikuine kavandatav hinnatõus tõstab Eesti-siseste kaugekõnede põhitariife 30 sendi võrra minuti eest 1,5 kroonini. Kohalike kõnede minutihind tõuseb kuue sendi võrra 18 sendini.

Lisaks tahab Eesti Telefon 1. märtsil tõsta eraabonentide liitumistasu analoogvõrgu puhul 416 kroonile ja digitaalvõrgu puhul 738 kroonile. Analoogvõrgu minutimaksuga ja minutimaksuta abonenttasu tahab Eesti Telefon tõsta vastavalt 31 ja 39 kroonile. Digitaalvõrgu kuutasu võib tõusta 46 kroonini.

«Abonent- ja liitumismaksu tõusu peab eelnevalt kinnitama valitsus,» lisas Margus Hunt.

Hetkel kuum