Jälgides tööpakkumisi suuremates päevalehtedes, torkab silma ettevõtete järsult suurenenud vajadus võtta tööle projektijuhte.
Igal ettevõttel on aja jooksul välja kujunenud oma kindel struktuur, mis vastab kõige paremini tema igapäevasest tegevusest tulenevatele ülesannetele. Muutused toovad endaga kaasa uusi nõudeid, millele ettevõtete traditsiooniline ülesehitus ja struktuurid enam ei vasta. Jäikade juhtimismeetoditega ettevõtte probleem on kasvav info hulk. Info hulgaga proportsionaalselt kasvab dokumentatsiooni hulk, pikenevad sisemised nõupidamised ning kogu formaliseeritud organiseerimise protsess.
Ka kogemused ja teadmised muutuvad staatilises organisatsioonis, kuid pidevalt muutuvas keskkonnas pigem koormaks kui edasiviivaks faktoriks. Tavaliselt püütakse järgida varasemaid lahenduskäike ja säilitada olemasolevaid struktuure ning vältida muudatusi. Selle taustal on mõistetav, miks viimastel aastatel on tippjuhtide kaader oluliselt noorenenud. Tulemaks aga toime firma ette kerkivate uudsete ülesannetega, on rakendatud ka uusi organisatsiooni vorme ja juhtimisinstrumente, millest tuntuim on ehk projektijuhtimine.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Projektijuhtimist tuleb mõista kui kõikide tegevuste kompleksi, mis on vajalikud süsteemide ümber- või ülesehituseks. Sealjuures ei ole esikohal mitte probleemi lahendus ise, vaid kõik sammud, mis tuleb teha lahenduseni jõudmiseks ning vahendid, mida selleks kasutada, samuti nende vahendite õige kasutamise koordineerimine.
Projektijuhtimisel on neli erinevat mõõdet, mis praktikas omavahel väga erineval moel põimuvad. Funktsionaalne mõõde näitab, mida projektijuht peab tegema: projekti planeerimine, läbiviimine ja kontroll ning projekti lõpetamine.
Korralduslik mõõde on seotud põhiliselt projektorganisatsiooni struktuuriga ja selle integreerimisega ettevõtte põhistruktuuri.
Personalialane, psühholoogiline ja sotsiaalne mõõde hõlmab eelkõige personalivajadust ja -juhtimist ning firmasiseste suhete kujundamist. Instrumentaalne mõõde tähistab planeerimis-, kontrolli- ja juhtimistehnikaid.
Rakendades projektijuhtimist, saavutatakse eelkõige võimalus töötada lihtsa organisatsioonistruktuuriga nii protseduurilises kui ka koordineerivas mõttes. Lihtsustub ja areneb valdkondadevaheline koostöö ning saavutatakse selgelt määratletud võimupiiridega ja vastutusega juhtimine.
Projekti kaasatud töötajate seisukohalt on aga oluline, et neid ootab arendav, loominguline ja uuendusmeelne töökeskkond.