26. veebruar 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Läti riikliku energeetikaettevõtte Latvenergo president Edgars Birkans kinnitas, et Latvenergo juhatus kiitis heaks laenutaotluse esitamise Euroopa arengupangale (EBRD). Loodetavat 76,6 mln USD suurust laenu vajatakse hüdrogeneraatorite rekonstrueerimiseks Kegumsi ja Plavinase jõujaamades, mis mõlemad asuvad Daugava jõel. LETA-ETA

Soome lennukompanii Finnair avas esmaspäeval Riias uue kontori ja piletitellimiskeskuse, ütles firma pressiesindaja Ineta Apsite.

Finnairi endine kontor Riia lennujaamas jätkab reisijate teenindamist enne väljalendu, reisimarsruutide ja kaubaveo koordineerimist ning piletite müümist.

Finnair taastas lennuühenduse Riiaga kevadel 1992. Lennukid Helsingist Riiga ja tagasi lendavad 6 korda nädalas. 1992. a võrreldes on reisijate arv kahekordistunud, kaubavedude maht kasvanud aga kolm korda. BNS

Leedu kaupluste kaubakäive vähenes jaanuaris detsembriga võrreldes 21%. Mullu jaanuariga võrreldes müüdi tänavu kaupu 9% rohkem.

Üldine jaekaubanduskäive oli jaanuaris 806 mln litti. 89% müüdi erakauplustes ja turgudel, 11% riigipoodides ja tarbijate kooperatiivides.

Jaekaubanduses moodustasid mullu toiduained 44%, tööstuskaubad 45% ning alkohoolsed joogid ja tubakatooted 11%. BNS

USA tegi esmaspäeval oma kaubanduspartneritele pakkumuse avada telekommunikatsiooniturg, et soodustada telekommunikatsioonisektori ülemaailmset liberaliseerimist.

USA esitas pakkumuse maailma kaubandusorganisatsioonile (WTO) enne 48 riigi läbirääkimisi, mille eesmärk on leppida aprilli lõpuks kokku telekommunikatsioonisektori vabastamises.

Pakkumuse esitas USA kaubandusesindaja asetäitja Jeffrey Lang ja selle kohaselt saaksid väliskompaniid piiramatu juurdepääsu USA kohalikule telekommunikatsiooniturule.

«Nii tahab USA soodustada konkurentsi telekommunikatsioonisektoris,» ütles Lang. REUTER--BNS

Maailmapank annab Leedule 30 miljonit dollarit laenu põllumajanduse edendamiseks.

Raha läheb põllumajandusühistutele, kus erakapital moodustab üle 50 protsendi, samuti väiketalunikele.

Rahandusministeeriumi esindaja Ruta Skyriene ütles, et laenulepingule võidakse alla kirjutada aprillis, pärast seda kui maailmapanga direktorite nõukogu ja Leedu seim on selle heaks kiitnud.

Maailmapank annab laenu 20 aastaks ja selle intress on 6-7 protsenti. Esimesed viis aastat kehtivad soodustingimused, sel perioodil tuleb maksta vaid laenuintresse.

Põllumajandusühistutele ja teistele laenusaajatele võidakse laen anda kolmeaastase soodusajaga, maksimaalseks laenutähtajaks on 12 aastat. Suurim laen ulatub 250 000 dollarini. BNS

Soome valitsuse viimaste otsuste põhjal võib järeldada, nagu oleksid kaubandus- ja tööstus- ning rahandusministeerium lahkarvamusel erastamisest saadava raha kasutamises.

Soome valitsus otsustas müüa riigiettevõtete aktsiaid miljardi marga eest aastas, kuid seni puudub kokkulepe selle raha kasutamise kohta.

Tegemist on ka põhimõttelise küsimusega: kas valitsus peaks kasutama riigiettevõtete müügist saadavat raha eelarvedefitsiidi lappimiseks või tuleks seda raha kasutada tehnoloogiapoliitika arendamiseks.

Riigiettevõtted mängisid olulist rolli sõjajärgses Soomes ning just nemad panid aluse moodsa tööstusühiskonna loomisele, kirjutas Helsingin Sanomat. Seega oleks loomuvastane kasutada erastamisest saadavat raha eelarvedefitsiidi katmiseks ja mitte kõrgtehnoloogia arendamiseks. STT--BNS

Hetkel kuum