6. märts 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Rootsi Telia on võtnud sihikule Soome mobiiltelefonituru ning kavatseb aasta lõpus hakata pakkuma ka telefonioperaatori teenuseid.

Märtsi alguses ostis Telia Espoos asuva Pejan Oy ning omab hetkel Soomes nelja tütarfirmat, kogukäibega sada miljonit Soome marka.

Üks ettevõte tegeleb telefonide ja mobiiltelefonide, keskjaamade ja muu tehnika müügiga, ülejäänud on keskendunud turvatelefonidele, telekommunikatsiooniteenustele ja äritelefoniraamatute koostamisele.

Telia pakub telekommunikatsiooniteenuseid lisaks Rootsile ja Soomele ka Taanis ja Norras. Kontsernile kuulub neljandik Eesti Telefonist ning Eesti Mobiiltelefonist. Osalust omatakse ka Peterburi GSM-operaatorfirmas ja rahvusvahelises kompaniis Unisource.

Möödunud aastal oli kontserni käive ligikaudu 40 miljardit Rootsi krooni. STT-BNS

Venemaa energeetikaministeerium on Interfaxi teatel teinud Ukrainale ettepaneku taasalustada kõnelusi Ukrainat läbiva Venemaa gaasitransiidi küsimustes.

Aasta algul tõstis Ukraina läbi oma territooriumi kulgevate gaasijuhtmete 100 kilomeetri pealt ühe gaasitonni edasitoimetamise eest võetavat tasu 4,60 dollarilt 5,20 dollarile.

Vene pool ei olnud selle sammuga nõus, kuid jaanuari kõnelustevoorud lõppesid tulemusteta.

Ukraina jäi oma nõudmisele kindlaks, viidates sellele, et maailmas levinud tariif ei ole väiksem kui 8 dollarit.

Mõned Venemaa erakompaniid on uue hinnaga leppinud, kuid energeetikaministeerium ei ole nõus maksma ühe tonni edasitoimetatava gaasi pealt enam kui 5 dollarit.

Venemaa energeetikaministeeriumi esindaja Pjotr Nidzelski sõnul kaaluvat Venemaa Ukraina jätkuva tõrkumise korral uue, Ukraina territooriumit mitteläbiva gaasijuhtme rajamist. REUTER-DPA-ETA

Soome rahandusminister Sauli Niinistö ütles lisaeelarvet parlamendile esitades, et valitsus peab kinni lubadusest vähendada riigivõlga, kuid jätkab praegu veel uute laenude võtmist. Niinistö sõnul laenab valitsus sellel aastal 40 miljardit marka ehk peaaegu miljard marka nädalas.

«Hea on ainult see, et võrreldes eelmise või üle-eelmise aastaga on laenusumma väiksem, kuid sellest hoolimata on tegemist peadpööritavalt kõrge näitajaga,» ütles Niinistö. STT-BNS

Ukraina parlamendis teisipäeval vastu võetud otsus keelustab alkoholi ja tubakatoodete reklaami.

«Parlament hääletas rahva tervise poolt. Alkoholi ja tubakatoodete tarbimine ohustab Ukrainat,» teatas sotsialistist parlamendisaadik Volodimir Mart?enko. «Alkoholitootmine on ainus tööstussektor, mis on langusest pääsenud. Ukraina rahvas mürgitab end majandusreformidest tingitud stressi all.»

Suure häälteenamusega vastu võetud seadus on nõukogudejärgse Ukraina esimene katse reklaamitegevust reguleerida. Samuti näeb seadus ette, et televisioonis näidatavaid mängufilme ei tohi reklaamipausidega katkestada.

Seaduse ühe autori Volodimir Aleksejevi hinnangul langes alkoholi ja tubekatoodete arvele 40 protsenti reklaamist laekunud tuludest (900 miljonit dollarit aastas).

Venemaa keelustas alkoholi ja tubakatoodete telereklaami eelmisel aastal, kuid paljusid reegleid lihtsalt ei järgita. REUTER

Venemaa uudisteagentuuri Interfax teateil ulatub riigi ettevõtete maksuvõlg 1994--1995 perioodi eest 30 triljoni rublani.

Rahandusministri asetäitja Sergei ?atalovi sõnul kasutavad ettevõtted raha maksude tasumise asemel palkade maksmiseks ning muude edasilükkamatute kulude katteks.

Valitsus loodab käesoleval aastal maksude regulaarsemast tasumisest saada ligi 6 triljonit rubla. REUTER

Hetkel kuum