Põllumajandusministeeriumi välissuhete oskonna juhataja Andres Oopkaup kinnitas, et lähtudes Eesti firmade soovist oma toodangut ELi eksportida pidas ministeerium hiljuti Brüsselis läbirääkimisi täiendavate kvootide andmiseks Eestile. «Kvootide taotlemise alus on eelmise aasta ekspordikäive,» rääkis ta. EL võib kvoote iga aasta tõsta 5% ulatuses.
Oopkaup lisas, et ministeerium tahab saada samasuguse kaubandusvabaduse, nagu oli Soomel ja Rootsil enne liitumist ELiga. Oopkaup märkis, et läbirääkimistel lähtutakse nii kohalike ettevõtete survest kui ka reaalsest ekspordimahust. Näitena tõi ta Põltsamaa Felixi, kelle äriplaan rajanebki Eesti tooraine pakendamisel Rootsis.
Pärmitehase direktor Andres Mets tõdes, et tehase tootmismahuks on planeeritud 6000 tonni aastas, hetkel valmistatakse pärmi 500 tonni aastas. «Eesti pärmiturg on väike,» lausus Mets. «Meie soov on lõhkuda Skandinaavia monopoolset pärmitööstust, kuid ilma tollisoodustusteta eksport sinna ennast ei õigusta.»
Artikkel jätkub pärast reklaami
Andres Oopkaubi sõnul taotleb Eesti mulluse 1250 tonni asemel tänavuseks piima- ja lõssipulbri kvoodiks 3000 tonni, pärmile aga lisaks 1995. aasta 4000 tonnile veel 13 000 tonni.
Ainuüksi Saku õlletehas tahab õlleekspordiks Soome ja Rootsi tollisoodustusi kokku 560 000 liitri ulatuses, EL nõustus andma üksnes 250 000 liitrise kvoodi mulluse 165 000 asemel.
Kalevi kommivabriku vajadust arvestades palub Eesti ?okolaadile ning maiustustele mulluse 66 tonni asemel 150 tonnist ekspordikvooti.
Kuna ELi maadesse saavad teised riigid oma toodangut eksportida üksnes ELi ettevõtete tellimusel, siis võidavad tollisoodustustest eelkõige sealsed ettevõtted.
ELi firmad püüavad hinda alla kaubelda, väites, et nad ei saa nii kõrge hinnaga osta, kuna peavad tasuma suure tollimaksu, ütles Oopkaup. «Ministeeriumi seisukoht on, et ELi kvoodid on diskrimineerivad,» lisas ta.
Ka Andres Mets ei olnud kaubavahetusega ELi maadesse rahul. «Igaüks võib siia turule tulla ilma probleemideta,» lausus ta.
EL kuulutab tänavused kvoodid välja aprillis. Kvoot jaotatakse kvartalite kaupa ning eelmise kvartali kasutamata kvooti järgmises kvartalis enam arvesse ei võeta.