17. märts 1996 kell 22:00

Maksukoormuse suurus jääb samaks

Neljapäevasel riigi majanduslikku seisundit käsitlenud istungil jõudis valitsus seisukohale, et maksukoormust ei tohi järgmisel aastal suurendada, teatas reedel rahandusministeeriumi kantsler Enn Pant.

Pandi sõnul arutas valitsus küll maksumäärade tõstmise võimalust, ent jõudis järeldusele, et põhiliste maksude -- tulumaksu ja käibemaksu -- määr ei tõuse. Tegelikult tähendab see isegi maksukoormuse langust, lisas ta.

«Kui me jätkame sama tulude baasiga, siis suureneb plaanitava eelarve maht 10% 15 miljardi kroonini,» ütles Pant. Pandi sõnul peaks riik edaspidi olema säästlikum nii riigieelarve kui ka üksikisiku tasandil. Ühe võimaliku abinõuna arutles valitsus krediidiasutuste makstavate intresside tulumaksust vabastamist. Samuti pidas valitsus vajalikuks elamuehituslaenude programmi käivitamist.

Pandi ütluse kohaselt jagab rahandusministeerium Eesti Panga seisukohta, et omavalitsused on hakanud liiga palju laenama. «Sama muret on väga selgelt väljendanud ka IMF,» ütles Pant. On küsitav, kas kohalikud omavalitsused suudavad oma laenu tagasi maksta, kommenteeris Pant. Riigi laenud ei ole veel kriitilises seisus, lisas ta.

Eesti on võtnud 18 välislaenu kogumahus 327 mln dollarit, 184 mln sellest on välja makstud. 7,5 mln ulatuses on välislaene tagasi makstud, ütles Pant. Praeguseks on laene võtnud või võtmas enamik suuremaid linnu. Seni suurima, 480 mln kroonise võlakirjaemissiooni viib sel aastal läbi Tallinn. ÄP

Hetkel kuum