1. aprill 1996 kell 22:00

Valuutafond peatab laenuandmise Valgevenele

Nädal aega Valgevenes visiidil olnud IMFi delegatsioon otsustas, et ei saa jätkata eelmisel aastal heaks kiidetud 300 miljoni dollari suuruse tugilaenu väljamaksmist.

Seni on kokkulepitud summast välja makstud vaid esimene 70 miljonit dollarit.

«Delegatsioon otsustas, et praegust tugilaenu kokkulepet ei saa taaselustada,» ütles kohalik IMFi esindaja Istan Szalkai. «Puudub igasugune poliitiline soov jätkata turumajandusele orienteeritud stabiliseerimist ning strukturaalseid reforme. Selles riigis jaotab majanduslikke ressursse turu nähtamatu käe asemel vägagi nähtav presidendi käsi.»

Kompromissitu president Aleksander Luka?enko on kehtestanud majanduse üle tugeva keskvõimu kontrolli. Eelmisel kuul teatas ta uudisteagentuurile Reuter, et IMFi soovitused «on õiged, kuid üksnes turumajanduse tingimustes, mitte meil.»

IMFi delegatsioon veendus, et valuutaturu piirangud on endiselt jõus, pole mingit märki eelmisel aastal fikseeritud valuutakursi vabakslaskmisest ning riigi monetaar- ja krediidipoliitika ei vasta IMFi nõudmistele.

Szalkai sõnul nõuab parlamendi poolt eelmisel nädalal kinnitatud eelarvedefitsiit, mis moodustab 3,1 protsenti sisemajanduse kogutoodangust, uute keskpanga laenude väljaandmist.

«Viimasel minutil lisatud täiendav 480 miljoni dollariline subsiidium põllumajandusele kujutab endast ohtu seni majanduse stabiliseerimisel saavutatud tulemustele,» ütles ta.

Valgevene on vähendanud kuuinflatsiooni 40 protsendilt 1995. a jaanuaris neljale protsendile käesoleva aasta veebruaris. Pidurdamatult jätkub aga nõukogudejärgne tööstuse allakäik.

Võrreldes jaanuariga on sisemajanduse kogutoodang vähenenud kaheksa protsenti ning tööstustoodang seitse protsenti.

«Võrreldes 1995. a viimase kvartaliga on suurenenud inflatsiooniline surve, mille tingis maksmata palkade väljamaksmisega kaasnenud rahamassi kasv,» ütles Szalkai.

Alates presidendiks valimisest 1994. a on Luka?enko toetanud tugeva administratiivse kontrolli kehtestamist majanduse üle ning integratsiooni või ka taasühinemist Venemaaga. Eelmisel nädalal toetas Valgevene parlament presidendi plaani sõlmida mõjuka naabriga liiduleping tingimusel, et riik säilitab kõik iseseisva riigi õigused. Nädal tagasi marssisid kümned tuhanded inimesed Minski tänavail, protesteerides Luka?enko ning ühinemisplaanide vastu.

Nädalavahetusel organiseerisid kommunistid vastukaaluks demonstratsiooni liidulepingu toetuseks. REUTER-ÄP

Hetkel kuum