18. aprill 1996 kell 22:00

Võhmat taotleb Viru ühistu

Äripäeva andmeil on Eesti suuremaid seakasvatajaid ühendav lihaühistu Viru juba mitu nädalat pidanud läbirääkimisi seiskunud Võhma lihakombinaadi ostmise üle. Kinnitamata andmeil on ostja ja müüja vahel sõlmitud ka eellepingud. Viru moodustati mullu sügisel Rakvere lihakombinaadi erastamiseks ning ühistu summaarne võlgnevus pankadele ulatub hetkel 35,5 miljoni kroonini.

ASi AF Pärnu direktori Tarmo Prikki sõnul ei ole Viru ainus, kes on Võhma ostmisest huvitatud. «Ainus, mis ma teile öelda võin, on see, et me peame Viruga läbirääkimisi,« lausus Prikk. «Asi oleks juba ammu otsustatud, kui poleks vahele tulnud neid igasuguseid ennustusi.»

Lihaühistu Viru liikmesettevõtte ASi Pärnu Seafarm direktor Ülo Kängsepp märkis, et Võhma lihakombinaadi ostmine on seotud ka raskustega. «Põhiline probleem on selles, et Eestimaal ei kasutata enam kodumaist sealiha,» rääkis ta, «peale Rakvere ja Valga lihatööstuste impordivad kõik teised sada protsenti toorainest.»

Kängsepa sõnul on kodumaine seakasvatus määratud likvideerimisele, kuna importliha piiril deklareeritavaks kilohinnaks on seitse krooni, Eestis ei ole aga sealiha võimalik toota alla 25kroonise omahinna. «Kombinaadi ostmisel oleks plussiks see, et Võhma tapaks need likvideerimisele määratud sead ära,» lausus ta.

«Selleks, et loomi tapamajja viies sealt ka raha vastu saaks, vajab Võhma lihakombinaat 8--10 miljonit käiberaha,» tõdes Kängsepp. Ta lausus, et Virul on suur oht kombinaat paari kuuga taas pankrotti lasta.

Eesti Ühispanga Pärnu kontori direktori asetäitja Raja Õnnik kinnitas, et AS AF Pärnu ostis 1994. aastal Võhma lihakombinaadi Ühispanga laenuga, pantides kombinaadi varad pangale. Õnnik ei soovinud lihakombinaadi võlgu panga ees nimetada.

Õnnik lisas, et lihaühistuga Viru on pank läbirääkimisi pidanud, kuid konkreetset otsust nende kasuks ega kahjuks pole veel vastu võtnud. «Kui ostja pangalaenu kohe tagastab, siis on meil ükskõik, kes ta ostab,» ütles ta.

Lihaliidu tegevdirektor Ants Erg ütles, et Võhma lihakombinaadi müümine lihaühistule Viru võib kaasa tuua ettevõtte kolmanda pankroti.

«Nende põhiline idee on selles, et saaks sead ära tappa, hinge välja lasta, turustuspool aga puudub,» tõdes Erg.

Äripäeva andmeil kasvatavad lihaühistusse Viru kuuluvad ühistud Eestis kokku 165 000 siga.

Hetkel kuum