28. aprill 1996 kell 22:00

Äriregistris pikk järjekord

Mesipuu sõnul on Tallinna linnakohtu registriosakonna läbilaskevõime praeguse töötajaskonna juures mitte üle 30 materjali päevas. Kõnealuses tööpiirkonnas on umbes 29 000 tegelikult tegutsevat firmat, lisas ta. Lisaks pealinna firmadele registreeritakse Tallinnas Harjumaa, Raplamaa, Järvamaa, Läänemaa ja Hiiumaa firmasid.

Kuigi ettevõtete ümberregistreerimine äriregistrisse algas juba eelmise aasta 1. septembril, on alles viimastel kuudel hakanud avaldusi rohkem laekuma, märkis Mesipuu. Praegu esitatakse registripidajaile 400--500 avaldust kuus.

Tänaseks on äriregistris ümber registreeritud vaid kaks protsenti tegutsevatest firmadest, samas on 60 protsenti registriosakonda pöördujaist uued ettevõtted, lausus Mesipuu.

ASi Synest omanik Toom Pungas rääkis, et ta on koos oma Lõuna-Aafrika äripartneriga äriregistris käinud juba viis korda, firma dokumendid pole aga ikka veel vastuvõetavad. «Mina registreerisin oma firma USAs, Washingtonis, kus see võttis aega täpselt kaks ja pool tundi, kuna pidin korteriperenaise kohale tooma, kel tuli kinnitada, et ta nõustub minu firma registreerima oma keldrisse,» rääkis Pungas.

Kehtiva äriseadustiku järgi peavad firmad end äriregistrisse ümber registreerima hiljemalt 1. septembriks 1997. Pärast seda tuleb ettevõtetel, kelle dokumendid on selleks ajaks registrisse sisse andmata, maksta riigilõivu. Lõiv on 0,2 protsenti firma aktsia- või osakapitalist, aga mitte vähem kui seitsesada krooni osaühingu ja tuhat krooni aktsiaseltsi kohta.

Jüri Mesipuu rääkis, et ta on teinud justiitsministeeriumile ettepaneku suurendada äriregistri töötajaskonda kaks korda, samuti vahetada arvutisüsteem välja kiirema vastu.

«Järgmisel nädalal lõpeb meil töökorralduse esimene etapp, see kõik peaks kaasa aitama töö kiirendamisele,» lausus Mesipuu.

Justiitsministeerium on ette valmistanud kümmekond registrisekretäri, keda saab suvisel puhkuseperioodil tööle rakendada.

«Kui kõik need ettepanekud rakenduksid, siis kõige optimistlikumate prognooside järgi suudame vanad firmad ümber registreerida järgmise aasta lõpuks,» avaldas Mesipuu arvamust.

Hetkel kuum