29. aprill 1996 kell 22:00

Telekommunikatsioonituru liberaliseerumine küsitav

Telekommunikatsioonituru liberaliseerimisalaste läbirääkimiste eesmärk on avada konkurentsile hoogsalt arenev, kuid paljudes riikides kiivalt kaitstud ja sageli monopolistlik sektor, mille väärtuseks on hinnatud enam kui 500 miljonit dollarit aastas.

Täna lõpeb telekommunikatsioonituru liberaliseerimisealaste ettepanekute esitamise tähtaeg. Tööstusanalüütikute hinnangul võib kokkulepe kasutajatele aastaks 2010 säästa 1000 miljardit dollarit. Samuti alaneks tavakodanike jaoks telefonikõnede maksumus, mis mitmes riigis ületab hetkel mitu korda tegeliku maksumuse.

Eile põrkasid kõnelused maailma telekommunikatsioonituru liberalseerimiseks aga olulise takistuse vastu, milleks oli Washingtoni nõudmine jätta enesele õigus otsustada, kes hakkab pakkuma rahvusvahelisi sideteenuseid USAs. USA üllatas kõiki oma nõudmisega, mille aluseks oli Washingtoni kinnitusel mure, et mõnede riikide monopoolsed sidefirmad võivad oma positsiooni kuritarvitada, kui nad USA turule lubada.

Lisaks on USA soovinud satelliitteenuseid paketist välja arvata. Viimasega soovivad USA satelliidikompaniid kaitsta turgu, kuhu nad on investeerinud miljardeid dollareid. USA nõudmistele on Vastu EL ning teised riigid.

«Asi on tõesti tõsine. See võib kogu lepingu nurjata,» märkis üks diplomaat. REUTER-BNS

Hetkel kuum