13. juuni 1996 kell 22:00

Kohalikud õlletootjad mõjutasid riigikogu

Riigikogu reformierakonna fraktsiooni esimees Valve Kirsipuu rääkis, et alates sellest hetkest, kui valitsus esitas seaduseelnõu, lükkamaks õlleaktsiiside võrdsustumise 1. juulilt 1. detsembrile, pole reformierakond sellega nõus olnud.

«Me oleme rääkinud, et õlletootjad on teinud tõenäoliselt suurepärast lobby-tööd,» märkis Kirsipuu. «Täiesti kõrvust mööda läheb aga see, et õlleaktsiisi võrdsustumise edasilükkamine toob kaasa kaheksa miljoni kroonise augu eelarves,» lisas ta.

Kirsipuu leidis, et majandusliku stabiilsuse nimel on oluline, et aasta tagasi vastu võetud seadus praegu jõustuks. «Kui 1. juulist jäävad kehtima samad aktsiisid, siis teevad jõud, kes on praeguse lobby taga, järgmise viie kuu jooksul uut tööd, et see lükkuks veelgi edasi,» lausus Kirsipuu.

Tuborgi õlle maaletooja RASi Liviko turundusdirektor Peeter Pallo rääkis, et talle ei olnud üllatuseks kolmapäevane riigikogu otsus lükata edasi import- ja kohaliku õlle aktsiiside võrdsustamise tähtaeg. «See näitab, et Saku õlletehas on väga tublilt ja tulemuslikult lobby-tööd teinud,» väitis ta.

Pallo ütles, et kuna Livikol pole Tuborgi õlle sissetoomine põhitegevus ega peamine rahaallikas, siis ei ole neil ka erilist põhjust nuriseda. «Meil on küll müügiplaan, kuid kuna me ei ole seda roosilisena planeerinud, ootame järgmist aastat,» lausus Pallo.

Carlsbergi ja Guinnessi õlle maaletooja ASi Valior Hulgi juhatuse esimees Madis Ermo ütles, et importõlle läbimüük Eestis on tagasihoidlik, kuid puhtalt ärilises mõttes ta aktsiiside võrdsustamise edasilükkamist probleemina ei tõstata. «Reakodanikuna tuleb mul tõdeda, et meie valitsus teeb majanduspoliitiliselt valesid otsuseid, lähtudes mingitest segastest asjaoludest,» lausus Ermo.

Ta märkis, et kõik soodustused, mis praegu kohalikele õlletootjatele antakse, tuleb tarbijal kinni maksta. «Kui keegi otsustab poes oma kodanikuvabadusest lähtuvalt valida tarbimiseks importõlle, siis tema maksabki kohalikule tootjale antud soodustuse kinni,» leidis Ermo.

Hetkel kuum