26. august 1996 kell 22:00

ESB Finantskontor pankrotis

ESB Finantskontoril on võlgu ligi 280 mln krooni, suurim võlausaldaja on pankrotiavalduse esitanud Eesti Pank enam kui 206 miljoniga. Võlausaldajate esimene koosolek toimub 20. septembril.

ESB Finantskontori võlausaldajate hulgas on ka Innovatsioonipank 19,3 mln ja Ühispank 14,3 mln krooniga, kuid need nõuded tuleb ilmselt suuremas osas kahjumisse kanda.

Sotsiaalpanga pärandusena on ESB Finantskontoril tagasi saada küll 171 mln krooni ulatuses väljaantud laene, kuid pankrotihalduri Maire Armi sõnul on reaalne vaid 5% laene tagasi saada.

ESB Finantskontori juhatuse esimees Andres Süld on samuti tunnistanud, et laenude tagasisaamine kulges visalt. Tema sõnul on selle peamine põhjus, et suur osa laene oli välja antud Sotsiaalpanga aktsionäridele, kelle äri on nüüd kokku kuivanud.

Mõned Sotsiaalpangale võlgu olevatest endistest aktsionäridest on ka Eestist lahkunud, näiteks ligi 4,5 mln kr võlgneva ASi Coneston juhid.

Tegelikku vara on ESB Finantskontoril 3,2 mln krooni eest, kuid selle tegelik turuväärtus on Maire Armi hinnangul vaid miljoni kr ringis.

ESB Finantskontori töötajad pääsevad alates eilsest taas oma ruumidesse, mis pitseeriti eelmisel nädalal, et takistada täitevametnikel Sotsiaalpanga C-aktsionäride huvides vara müümist.

Hetkel kuum