19. september 1996 kell 22:00

Dvigateli erastamisotsus tuleb uuesti läbi vaadata

ASi Oksept esindav vandeadvokaat Andres Hallmägi advokaadibüroost Heta ütles, et riigikohtu loakogu otsus tähendab kohtuliku menetluse lõppu Dvigateli erastamisvaidluses. Erastamisagentuuri nõukogu peab lähtuma Tallinna ringkonnakohtu halduskolleegiumi 25. juuni otsusest, mis tunnistas erastamisagentuuri nõukogu eelmise aasta novembris tehtud otsuse kuulutada Dvigateli aktsiate müügikonkursi võitjaks AS Diamark seadusevastaseks.

Kohtuotsuse järgi tuleb erastamisagentuuri nõukogul Dvigateli erastamisotsus uuesti läbi vaadata ja uus otsus langetada.

Vandeadvokaat pidas tõenäoliseks, et erastamisagentuuri nõukogu tunnistab kvalitatiivsetest näitajatest lähtudes taas paremaks Diamarki pakkumuse, rikkumata seejuures kehtivaid protseduurireegleid.

Dvigateli erastamiseks loodud ASi Oksept juhatuse esimees Viktor Saarestik ei soovinud enne erastamisagentuuri nõukogu uut otsust midagi kommenteerida. Samas kinnitas ta, et võitnud erastamispakkumuse teinud ASi Diamark osanikfirma Mainor president Ülo Pärnits oli teda riigikohtu loakogu otsuse puhul õnnitlenud.

Saarestiku sõnul on viiendiku Oksepti aktsiate omanik taanlane Finn Ølbye, kellele kuuluv DTE Metallitööde AS alustas ka praeguseks kaheksa kuud kestnud Dvigateli pankrotiprotsessi.

Ülo Pärnits lausus, et Dvigateli saatus on nüüd erastamisagentuuri otsustada ja tema suhtub erastamisagentuuri otsustesse respekteerivalt. Finn Ølbye tegevust kommenteerides väitis ta: «Erastamisel ei õnnestunud Ølbyel Dvigateli kätte saada, nüüd püüab ta seda teha pankroti kaudu.»

Mainori president tunnistas, et Dvigateli puhul on suurim probleem DTE Metallitööde alustatud pankrotiprotsess. Dvigateli koostööpartnerid Saksamaalt võrdlevad seda Pärnitsa sõnul otsese banditismiga.

Pärnits kinnitas, et käimasolevale pankrotiprotsessile vaatamata on välisinvestorid avaldanud huvi Dvigateli raha paigutada ja osaleda ettevõtte omanikena kuni 25 protsendi aktsiate ulatuses.

Eile õhtuks oli kavandatud Dvigateli juhtide kohtumine erastamisagentuuri peadirektori Väino Sarnetiga. Selleks puhuks ASi Diamark juhatuse aseesimehe Vladimir Maslovi koostatud ülevaates märgitakse, et Diamark on täitnud käesoleva aasta investeeringute kohustuse, paigutades Dvigateli kuus miljonit krooni. Diamark on tasunud riigile neli miljonit krooni aktsiate ostuhinnast.

Väino Sarnet pidas eile toimunud kohtumist Dvigateli juhtidega rutiinseks töökohtumiseks, et arutada erastamislepingu täitmist. Riigikohtu loakogu otsust kommenteerides märkis Sarnet, et Dvigateli erastamisotsus tuleb erastamisagentuuri nõukogus uuesti läbivaatamisele lähema paari nädala jooksul.

Sarnet ei osanud öelda, millise otsuse erastamisagentuuri nõukogu langetab, kuid ta andis mõista, et uut konkurssi ei korraldata.

Eilseks oli kavandatud ka Tallinna linnakohtu istung seoses DTE Metallitööde pankrotiavaldusega Dvigateli vastu. Juba kolmandat korda järjest ei ilmunud kohtuistungile aga DTE Metallitööde esindajad. Nende huve kaitsev Jaanus Sanjay Mody advokaadibüroost V. Kaasik & Co viibib väidetavalt Küprosel.

Kohus tegi eile otsuse jätta pankrotiavaldus läbi vaatamata. DTE Metallitööde ASil on õigus kümne päeva jooksul otsus edasi kaevata.

Hetkel kuum