16. oktoober 1996 kell 22:00

FBI uurib USA aktsiapettusi

Süüdistatavate seas on nii maaklereid kui ka asjasse segatud firmade tippjuhte. Tehingud puudutavad väiksemaid nn OTC-firmasid, mille aktsiatega kaubeldakse börsivälisel väärtpaberiturul.

«Börs on praegu rekordkõrgusel ning päevane käive ulatub miljarditesse dollaritesse, mis tõmbab ligi igat masti sullereid,» kommenteeris üks föderaalse juurdlusbüroo (FBI) uurija.

FBI on koostöös USA finantsinspektsiooniga SEC ja maakleriorganisatsiooniga NASD uurinud aktsiatehinguid juba ligi aasta. Kuriteoniidid hargnevad üle kogu riigi ja viivad välja isegi Kanadasse.

Mustas tehingus osalejad on andnud altkäemaksu aktsiamaakleritele ja investeerijatele, et paisata turule kindlate firmade aktsiaid. On esinenud ka juhtmeid, kus asjaomaste firmade juhid on maksnud müüdud aktsiate pealt komisjonitasu.

Põhiliselt puudutab see nn vabalt märgitavaid aktsiaid, mille kurss on enamasti ühe dollari ringis. Peale selle on süüdistatavad avanud valekontoreid ja petnud kliente, nagu annaksid nad pädevat nõu.

Pettuste paljastamiseks on USA riik sunnitud kulutama aktsiate ostmisele 500 000 dollarit, mida nüüd kasutatakse süüdistusmaterjalina. Lisaks on FBI agendid maksnud 100 000 dollarit altkäemaksu, et emiteerida ülehinnatud aktsiaid.

Kokku on tõestatud 19 pettusjuhtu, kuid see arv peaks veel suurenema. DI

Hetkel kuum