3. november 1996 kell 22:00

EMV aktsia Äripäeva indeksi koosseisus

ASi EMV turuväärtus ületab tänu aktsia hinna kiirele tõusule juba 130 miljonit krooni. See on kaugelt enam, kui on vajalik Äripäeva aktsiaindeksi (ÄP indeksi) koosseisu kuulumiseks -- piiriks on 100 miljonit krooni. ÄP indeksisse ei saanud aga EMV aktsiat arvata seni, kuni see ei kuulunud börsisüsteemi. ÄP indeks arvutatakse aktsiate sulgemishindade põhjal, kuid EMV aktsial see tänaseni puudus. Täna kl 14, mil lõpeb kauplemine nii börsil kui selle vabaturul, on ka EMV aktsia saanud oma esimese sulgemishinna ja kuulub 12. aktsiana ÄP indeksisse.

Järelturule jõudis EMV aktsia 26. juunil. Tol päeval tehti 100kroonise nominaalväärtusega aktsiaga üks tehing, mille käigus vahetas omanikku 300 aktsiat hinnaga 150 krooni tükk. Reedel ulatus EMV aktsia keskmine hind juba 560 kroonini. Möödunud kolmapäeval ja neljapäeval käis aktsia keskmine hind ka 640 krooni taga ära. Enne tänast kauplemist on EMV aktsia kõrgeim tehingu hind ulatunud 670 kroonini.

Kuigi EMV aktsiat peetakse suhteliselt atraktiivseks, võib sellega kauplemine kujuneda tagasihoidlikuks, sest aktsiaid on turul vähe. Ettevõttel on 237 000 aktsiat. Kuid aktsiate vähesus ning praegune suur ostusurve võib hinda veelgi tõsta. Hoiupanga aktsiaanalüütiku Martti Singi hinnangul on EMV aktsial veel kasvuruumi.

EMV finantsdirektori Maret Väljaotsa hinnangul võiks aktsia optimaalne hinnatase olla 500--600 krooni, kuigi spekuleeritakse ka võimaliku 800 krooniga. «Praegu on tegemist Eesti turule omase massipsühhoosiga, kus turule tulnud uusi aktsiaid hakatakse massiliselt ostma,» ütles Väljaots.

Finantsdirektori sõnul on börsi vabaturule minek esimene samm ettevõtte muutmisel avalikuks. EMV omanikud on huvitatud aktsiate ostjate ja müüjate jaoks kauplemiseks turvalise keskkonna loomisest.

Ettevõte on Väljaotsa sõnul tulevikus huvitatud oma aktsia noteerimisest börsi põhinimekirjas. Kohe põhinimekirja pürgimisest otsustati loobuda, sest aktsiat peeti turul vähekaubeldavaks.

«Kui aktsiaga ei kaubelda, pole ikka börsi põhinimekirjas midagi teha,» põhjendas Väljaots.

Praeguse kava kohaselt plaanib ettevõte põhinimekirja tulla pärast kevadist aktsionäride üldkoosolekut. Väljaotsa sõnul on tõenäoline enne börsile minekut aktsiate splittimine.

EMV juhatuse esimees on Algerd Andruskevitshus. Kuni traagilise surmani tänavu aprillis juhtis EMVd firmale aluse pannud Enn Vaher. Hoolimata Enn Vaheri ja ka kahe teise firma tippjuhtkonda kuulunud mehe kaotusest on uus juhtkond suutnud ettevõtte arengutempot edukalt hoida. Tänavu prognoosib EMV aastakäibeks ca 300 miljonit krooni, mis ületab mulluse käibe 100 miljoni krooni võrra. EMV kasumiprognoos on 14--15 mln krooni. Eelmise aasta kasum oli 8,5 mln krooni.

Hetkel kuum