24. november 1996 kell 22:00

Kohl EMUst ei tagane

«Meie eesmärk peab olema, et võimalikult palju tugeva majandusega riike täidaks stabiilsuskriteeriumid ja osaleks algusest peale rahaliidus,» ütles ta Frankfurti kogunenud 800 pankurile.

Samas tegi Kohl Franfurdis selgeks, et riikidele mingeid mööndusi Maastrichti kriteeriumide täitmisel ei tehta, st et «need tuleb täita ilma kui-de ja aga-deta ning mitte osaliselt ja ajutiselt, vaid kõik ja püsivalt».

Kongressil osalenud Euroopa riikide rahandusministrid kinnitasid oma riikide kindlat tahet stabiilse rahaliidu loomisel ning väljendasid soovi olla eurole üleminevate riikide esimeses rühmas.

Et pääseda esimeste seas EMUsse, esitas Itaalia reedel taotluse taasühineda Euroopa valuutakursimehhanismiga (ERM), mis on teatavasti üheks eeltingimuseks EMUsse pääsemisel. Itaalia lahkus koos Suurbritanniaga ERMist 1992. a valuutaturu vapustuste ajal.

Lähemal ajal peaks kokku tulema Euroopa Liidu rahakomitee, kes otsustab, mis kursiga liir ERMiga ühineb. Reedel kõikus liiri kurss Saksa marga suhtes 995 ja 1000 liiri vahel. Kui Itaalia valitsus ei soovi eksporditööstust silmas pidades liirile väga kõrget kurssi, siis konkurentriik Prantsusmaa taotleb sellele just kõrget kurssi.

Soome peaminister Paavo Lipponen väljendas laupäeval rahulolu, et Soome liitis marga ERMiga juba kuu aega tagasi ega teinud seda Itaaliaga ühel ajal. Tema arvates avaldab Itaalia samm suuremat survet ka Rootsile, kes seni ei pea ERMiga ühinemist EMUsse pääsemise eeltingimuseks.

Prantsuse rahandusminister Jean Arthuis kummutas Frankfurdis kahtlused, nagu ei suudaks Prantsusmaa eelarvedefitsiidi nõudmisi täita ja ütles, et Prantsusmaa on rahaliiduks valmis.

Samal ajal ründas ekspresident Valéry Giscard d'Estaing tugeva frangi poliitikat, ja ehkki ta otseselt ei rääkinud frangi devalveerimisest, nõudis ta frangi kursi alandamist nii Saksa marga kui dollari suhtes. Ekspresidendi kõne üllatas riigi majanduspiirkondi. Deutsche Banki peaökonomist Norbert Walter aga arvas, et frangi devalveerimine seaks tulevase euro ohtu.

Prantsusmaa esindaja Euroopa komisjonis Yves-Thibault de Silguy aga väitis, et kui EMU ei saa 1999. a teoks, viiks see Prantsuse majanduse enneolematusse kriisi. De Silguy on veendunud, et Euroopa siseturg ei peaks enam vastu 1992.--1995. a valuutavapustuste kordumist. REUTER-BNS-KL-DI-ÄP

Hetkel kuum