12. jaanuar 1997 kell 22:00

Haapsalu lihakombinaadi müük sõltub Ühispangast

1995. aasta veebruaris pankrotistunud Läänemaa lihaühistu käes olnud Haapsalu lihatööstuse ostis sama aasta augustis 1,6 miljoni krooni eest ärimees Oleg Sozinile kuulunud AS Biggest. Kuna ostja ei suutnud aga aasta jooksul ostusummat tasuda, leppisid AS Biggest ja ettevõtte pankrotihaldur Andres Rüütel eelmise aasta sügisel kokku vara tagastamises Läänemaa lihaühistule.

Andres Rüütli ütlust mööda oli aga Sozin vahepeal taotlenud Ühispangast Haapsalu lihatööstuse käivitamiseks 13,2 miljoni krooni eest laenu ja pantis pangale vastutasuks Haapsalu lihatööstuse tervikvara.

Rüütli sõnul kandiski Ühispank esimese osa laenust, 1,6 miljonit käibevahendite katteks Sozini firmale üle, kuid võttis selle sealt järgmisel päeval ära.

Läänemaa lihaühistu jäi paari aasta eest vahetult enne pankrotistumist Ühispangale sama summa ulatuses võlgu ja seetõttu leidis pank põhjuse selle laenuga katta kinni vana võlg, rääkis Rüütel.

Rüütel märkis, et pandilepingut Ühispank tühistada ei soovi. Rüütel lisas, et Oleg Sozinil ei olnud seaduslikku õigust kombinaadi tervikvara pantimiseks ja nüüd taotleb ta pandilepingu tühistamist kohtu kaudu.

Ühispanga Tallinna kontori juristi Katrin Martinsoni sõnul ei takista pandileping kombinaadi tervikvara müümist, kuna pooltel on selles küsimuses võimalik kokku leppida.

Martinson märkis, et Ühispangal pole olnud mingit suhet Läänemaa lihaühistuga, vaid üksnes ASiga Biggest. Martinson tõdes, et Ühispank andis Biggestile võimaluse tema kontole kantud raha kasutada, kuid kuna klient seda ei teinud, alustas pank kokkuleppelist tagasiarveldamist.

Hetkel kuum