4. veebruar 1997 kell 22:00

MMXi ja PhotoShopi koostööst

Viies testida olnud MMX-arvutit Microlinki tagasi, oli mul tulemuste kohta mõeldud vastus: «Kehv, äärmiselt kehv.» Siis dramaatiline paus, ja: «Minule.» Kuna olin eelmise aasta lõpus valinud uueks graafika PCks 200MHz Pentium-Pro...

MMX tähendab lahtiseletatult multimedia extensions ehk multimeedia tarbeks laiendatud käsustikku -- nimelt on multimeedia-rakendustes vaja teha lihtsaid tehteid korraga suurtele andmehulkadele. Sellesse kategooriasse kuulub aga juhtumisi ka üks mind huvitav ala, nimelt pilditöötlus, ning enimlevinud pilditöötlusprogramm ehk Adobe PhotoShop oskab 4.0-versioonis ka MMX-protsessori omadusi pruukida.

Testima asudes lootsin ma praktilise elu tingimustes leida märgatavat kiirusevahet suurusjärgus n-kümmend protsenti -- tulemuseks oli aga kohati isegi koefitsient 2 MMXi kasuks! Võrreldavateks masinateks olid seejuures 200MHz Pentium Pro ja 200MHz Pentium-MMX, mõlemal 96 MB mälu, testiks minu enda valitud hulk igapäevaseid operatsioone.

Eri operatsioonide tulemused olid seejuures suuresti erinevad, näiteks tegi MMX kaks korda kiiremini unsharp mask'i ehk pildi teravustamist, Pro jälle gaussian blur'i ehk udustamist. Julgen järeldada, et nendel kordadel, kui Pro peale jäi, oli tegemist operatsioonidega, mis nõudsid palju ujukomatehteid.

Sama testi kordasin veel paaril masinal -- kahe 166 MHz-Pentiumiga Zebra peal ja 180MHz PowerPC 604-protsessoriga Macintoshil. Tulemuseks see, et dual-Pentium oli umbes kaks korda aeglasem kui halvim tulemus ühe-protsessori-masinatel, ning PowerMac tegi jälle kõigile ülejäänud konkurentidele umbes kahekordselt ära. Lisaks veel võrdlus PhotoShop 3.0 ja 4.0 vahel -- kohati on 3.0 veidi kiirem, mahukaid operatsioone teeb aga 4.0 kuni kaks korda kiiremini. Seejuures on huvitav, et gaussian blur, mis käis kiiremini nimelt Pro peal, käis eriti kiiresti varasemas PhotoShopis.

Kas nüüd tuleks siis tormata uut arvutit ostma? Kui teile MMX-Pentium huvi pakub, siis miks ka mitte. Muidu aga -- sellel nädalal oodatakse Intelilt tavaliste Pentiumide hindade kärpimist, ning -- suveks on oodata MMX-Pentium-Prod kiirustel 233 ja 266 MHz (Klamath).

Hetkel kuum