Eelmisel aastal Nomuralt võetud laenu tasumiseks tuli 140 miljonit krooni üle möödunud aastast, ütles Lepikson. «Investeeringuid aitab katta linnavara müügist saadav raha, mida on tänavusse eelarvesse planeeritud 95 miljonit. Neljapäeval pidasime abilinnapeadega pikalt nõu ja otsustasime, et Nomura laenu rekapitaliseerimiseks me uut laenu ei võta,» rääkis ta.
Tallinna linnavalitsus koostab järgmise nelja aasta investeerimisprogrammi, seades eesmärgiks investeerida igal aastal 300 miljonit krooni.
Lepikson ütles, et seniseid investeeringuid ja tänaseid reaalseid võimalusi arvestades on 300 miljonit optimaalne summa. «Kindlasti annaks linna sisse mahutada palju rohkem, aga see käiks meile üle jõu,» nentis ta.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Linnapea kinnitusel ei kavatse linnavalitsus kehtestada müügimaksu. «Haapsalu reformistlik kogemus võib küll tore olla, kuid me peame siiski linnakodanike peale mõtlema,» kommenteeris Lepikson.
Tuleval aastal võtab Tallinn Lepiksoni sõnul tõenäoliselt 250 miljonit krooni uut laenu, et tagada vajalikud investeeringud.
Lepikson märkis, et 1998.--2001. aasta investeerimisprogrammi asus linnavalitsus varakult koostama soovist kujundada kogu eelarvepoliitika ümber. Kui seni kehtestas rahandusamet kontrollnumbrid, korrutades eelmise aasta eraldised inflatsiooniteguriga, siis edaspidi peavad linnaeelarve aluseks saama ametite ja linnaosade ettepanekud.
«Senise süsteemi järgi tuli välja nii, et kellel oli kõvem baas, see elas hästi, ja kellel kehvem, see jäigi kiratsema,» sõnas Lepikson. «Olgu ettepanekud nii absurdsed kui tahes, tuleb need ükshaaval läbi vaielda.»
Tallinna tänavuse eelarve kogumaht on 2,1 miljardit krooni, millest investeeringuteks läheb 307 miljonit: Tammsaare tee ehituseks 124, Gustav Adolfi gümnaasiumi rekonstrueerimiseks 17, Tartu maantee liiklussõlme väljaehitamiseks 15, linnateatri rekonstrueerimiseks 13, busside ostmiseks 11, tänavate asfalteerimiseks 10 miljonit jne.