17. aprill 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Saku õlletehas võib kõrgema aktsiisi maksmise vältimiseks toota tänavu osa õllest mujal, mitte Sakus, ütles tehase peadirektor Cardo Remmel.

Remmel märkis eile Raadio 2s esinedes, et Saku õlletehasel on võimalik toota praegusest õlletoodangust üks osa ehk 20 miljonit liitrit Eestis ning ülejäänu kuskil mujal ja maksta madalamat maksu. Saku õlletehase aastatoodang on 27--28 miljonit liitrit. «See pole oluline, millises tehases toota,» ütles Remmel. «Teenuse võib tellida ükskõik millise riigi ükskõik millisest tehasest.»

Sel puhul ei võidaks Remmeli sõnul keegi -- ei riik ega teised õlletootjad. «Oleme sellest riigikogu rahanduskomisjoni informeerinud,» ütles ta. Uue, Saku jaoks kahjuliku alkoholiaktsiisi seaduse taga on Remmeli sõnul osa õlletehaste, kel pole nii hästi läinud, soov oma majandusolukorda parandada. BNS

Kaubandus- ja vahendusfirma Estimpeks peab läbirääkimisi Usbekistaniga ühisettevõtte loomise üle, et reeksportida puuvilla Muuga sadama kaudu.

RASi Estimpeks erastamiskonkursi võitja, investeerimisfirma Beeta Invest juhatuse esimees Martin Kruus teatas, et ühisettevõtte loomisega on võimalik suunata osa Kesk-Aasia suurima puuvillatootja ekspordist läbi Muuga sadama Euroopasse.BNS

Eesti kahekordistab oma osaluse Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupangas (EBRD).

EBRD aastakoosolekult naasnud Mart Opmann ütles ajakirjanikele, et Eesti ostab senisele 1000 aktsiale lisaks veel sama palju.

Eesti peab aktsiate eest tasuma kümne aasta jooksul umbes kaks miljonit krooni aastas. See on rahandusministeeriumi välislaenude ja -abi osakonna juhataja Agate Daltoni sõnul võrreldav mõne teise rahvusvahelise organisatsiooni liikmemaksuga.

Opmanni sõnul saab Eesti tulevikus EBRD juures töötava Rootsi-Islandi-Eesti asedirektori koha. Seni on seda ametikohta täitnud vaheldumisi Rootsi ja Island. BNS

Alkoholitootja AS Onistar teenis aasta esimeses kvartalis kasumit 710 000 krooni Liviko 10,6 ja Remedia poole miljoni krooni vastu.

Üle aasta tegutsenud Onistar tootis selle aasta esimeses kvartalis 195 000 liitrit alkohoolseid jooke ning plaanib sellel aastal kuni 12protsendilist käibe kasvu. Onistari esimese kvartali käive oli 15,4 miljonit krooni. Liviko tootis esimeses kvartalis alkohoolseid jooke 1,6 miljonit liitrit ja Remedia 183 000 liitrit.

Möödunud aastal kokku 650 000 liitrit viina tootnud Onistari turuosa Eesti viinaturul on 10%. Onistari juhatuse esimehe Viljar Praksi sõnul on firma Liviko järel suuruselt teine viinatootja.

Onistari möödunud aasta käive oli 45 miljonit krooni ja ärikasum 2,6 miljonit krooni. Möödunud aasta näitajate kohta lausus Praks, et temal on raske firma tulemusi teiste firmadega võrrelda, kuna Onistar on siiski veel liiga noor tegija turul. ÄP

Tallinna volikogu linnamajanduskomisjon kiitis eile heaks linnavalitsuse eelnõu Veevarustuse ja Kanalisatsiooni ME (VKME) ümberkujundamise kohta linnale kuuluvaks aktsiaseltsiks.

Komisjon saatis otsuse-eelnõu volikogule, mida see võib arutada kahe nädala pärast.

Komisjon jättis eelnõust välja sätte, mille kohaselt pidi müüma pärast VKME aktsiaseltsiks saamist 66 protsenti firma aktsiatest, et need börsile viia, ütles komisjoni liige Meelis Kitsng. BNS

Eile otsustas Tallinna linnavolikogu tunnistada keskturu erastamiskonkursi sobivate pakkumuste puudumise tõttu ebaõnnestunuks.

Linnavolikogu pressiesindaja Jaakko Väli sõnul pole veel teada, kas ja millal kuulutatakse välja uus erastamiskonkurss.

Eelmine linnavolikogu tunnistas keskturu erastamiskonkursi parimateks pakkumusteks Tiiu Silvesele kuuluva ASi Langren ja keskturu praeguse direktori Mati Kebina juhitava ASi NT Kaubandus pakkumuse. Silves ja Kebina pakkusid turu hinnaks vastavalt 31 ja 30 miljonit krooni ja investeeringuteks 125 ja 20 miljonit krooni.

Mati Kebina ütles, et ei mõista, kuidas võivad linnavõimud hinnata tema pakutava investeeringu liiga väikseks ja Silvese oma liiga suureks. Tiiu Silves on varem lubanud vaidlustada kohtus linnavõimude otsused turukonkursi ebaõnnestunuks tunnistamise kohta. ÄP

Tallinna väärtpaberibörsi nõukogu kinnitas eile reglemendi muudatused, millega börs kehtestab vabaturu ettevõtetele börsil noteeritud ettevõtetega analoogsed nõuded, ütles nõukogu esimees Ivar Lukk.

Tallinna börsi tegevdirektor Helo Meigas ütles märtsi lõpus, et börs ei saa teha vahet börsil noteeritud ja mitte noteeritud ettevõtete vahel.

«Kui ettevõte ona avalik, on ta investori kaitse seisukohast kohustatud informatsiooni andma ja seetõttu peavad vabaturu ettevõtted järgima samamoodi nagu noteeritud ettevõtted börsil informatsiooni avaldamise nõudeid,» selgitas Meigas. Börsi vabaturul on praegu kaubeldud Tallinna kaubamaja, Saku õlletehase, Estiko, Eesti Näituste, Norma, EMV, Kalevi ja Rakvere lihakombinaadi aktsiatega. BNS

Hetkel kuum