20. aprill 1997 kell 22:00

Mere lähedus suurendab suvila väärtust

Korraliku suvila ostmiseks Tallinna ümbruses, kuhu juba sel suvel ilma suuremate ümberehitusteta elama saaks asuda, tuleb kulutada vähemalt 70 000 krooni. Sellise raha eest saaks suvemaja näiteks Kiisa aianduskooperatiivis, üldpinnaga 50 m², kus oleks kaks tuba, köök, väikesed abiruumid ja saun.

Suurem eraldatus, looduslikult kaunis koht ja mere lähedus tõstab suvemaja hinna mitmekordseks. Määravaks pole niivõrd suvila seisukord, kui kaugus merest. Hind sõltub isegi sellest, kas maja asub paarsada meetrit veepiirile lähemal või kaugemal.

Teistest eraldatud suvituskoht põhjarannikul ilusa looduse keskel võib maksma minna kuni pool miljonit krooni. Laulasmaa mändide all on suvilate hind ligikaudu 250 000 krooni, veidi eemal suvilakooperatiivides, kus krunt krundi kõrval, mitukümmend tuhat krooni odavam.

Pealinna lähedale ostetakse suvila tihti vaid krundi pärast, et see hiljem ümber ehitada aastaringseks elamiseks. Sel juhul tuleb aga eelnevalt kalkuleerida, kui palju kulub raha ümberehitusteks ning kui suvilal üldse vundamenti on, kas see peab kapitaalsemale ehitusele vastu.

Raskusi võib talvel tekkida veega, sest suvilates on veetrassid enamasti 40 cm sügavusel maapinnas ja külmaga need jäätuvad. Selle vältimiseks peaksid veetorud olema vähemalt 80 cm sügavusel. Muugal on probleeme joogivee kvaliteediga, Mähel elektrivõimsusega. Suvilarajoonides puudub reeglina ka tsentraalne kanalisatsioon.

Kui olete näiteks suvila ostnud 200 000 krooniga, siis peate arvestama, et ümberehituseks kulub vähemalt samapalju, sõltuvalt muidugi ka soovidest.

Kuna suvilale ei anta majaraamatut, ei saa sinna kedagi sisse kirjutada. Majaraamatu saamiseks tuleb suvilakrunt ümber registreerida eramukrundiks, teha ümberehitused ja uus inventariseerimine.

Tulevikus suvilate ringiehitamise vastu huvi ilmselt raugeb, kuna järjest suuremat kaalu omab kvaliteet ja rajooni terviklikkus. Näiteks Mähe on paregu tõeline kontrastide maa: seal on nii uhkeid villasid kui ka väikesi «putkasid».

Need, kes kavatsevad oma suvilat müüa, peaksid kindlasti dokumendid enne korda tegema, et sellele liigselt aega ei kuluks, kui müügiaeg kätte jõuab.

Kui suvilakooperatiiv on laiali läinud, peab iga inimene oma maa ära laskma mõõta ja ehitised ehitusregistrisse ja sealt edasi hooneregistrisse kandma. Paberlikule asjaajamisele võib kuluda umbes kuu aega, seepärast ei tasu seda viimasele minutile jätta.

Hetkel kuum