27. aprill 1997 kell 22:00

Kas Uno Mereste taandamine on vajalik?

Arvan kõigepealt seda, et taoline kemplemine Eesti Panga ümber, mis nüüd ilmselt Maaliidu eelnõu arutlusel lahti läheb, ei tee Eesti mainele kindlasti head.

Probleemis selgusele jõudmiseks oleks olnud ka teisi, vähempoliitilisi vahendeid. Nii et sellist seaduseelnõu algatamist Uno Mereste vallandamiseks ei pea ma praegu põhjendatuks.

Teine asi on see, et mida riigikontroll on arvanud Eesti Panga tegevusest. Nende faktide uurimine ja selguse saamine on ilmselt täiesti vajalik ja see peaks olema riigikogu rahanduskomisjoni ülesanne kõigepealt, et lõpuni selgust saada, kuulata ära kõik argumendid, kas kullamüügiga on tekitatud kahju, mis olukorras see toimus jne. Kolmandaks ma arvan, et praeguste pingete põhjus võib olla ühelt poolt poliitiline rivaliteet maaerakondade ja Reformierakonna vahel.

Teiselt poolt võib aga põhjuseks olla Eesti Panga nõukogu koosseis, mis on juba mitu aastat tagasi ametisse nimetatud ja mõnes mõttes ajale jalgu jäänud. Alati tekivad pinged siis, kui inimesed ja poliitilised jõud pole informeeritud sellest, mis toimub.

Esiteks, mõte võtta maha Uno Mereste Eesti Panga nõukogu esimehe kohalt on minu arvates tegelikult lihtsalt rumal.

Mitte mingisugust siirast soovi ühte või teist asja kõige selle juures parandada on Maaliidu poolt on raske näha, kuna maaliitlased ei suuda praegu selgelt seletada sedagi, mille vastu Mereste on konkreetselt eksinud.

Rahanduskomisjonis olid maameeste esindajad väga mures riigikontrolöri korduvate kinnituste pärast, et päris kindlasti ei ole riigikontrollil etteheiteid panga nõukogule. Ka Eesti Panga juhtkonnale ei saanud riigikontroll ette heita mitte mingisuguseid seaduserikkumisi. Ilmselt on poliitiliste etteheidete tegemine Uno Merestele ette võetud lihtsalt tähelepanu äratamiseks. Nii on ju hea ja lihtne näidata, et meie ka midagi teeme.

Ma loodan, et Eesti parlamendil on veel rahulikku meelt, järelemõtlikkust ja ma ei tea mida kõike veel, sest Eesti krooni aluseks on ikkagi ainult usaldus ja seejuures usaldus ka inimeste vastu. Kui parlament peaks Uno Mereste mahavõtmist tõsiselt võtma, siis ei saa me enam tükk aega rääkida ka mingist usaldusest.

Hetkel kuum