20. mai 1997 kell 22:00

Pangad ei väljasta enam erastamisväärtpaberilaenu

Mai alguseks olid pangad väljastanud EVP-laenu eluruumide ostmiseks 55,5 miljoni krooni eest. Laenutaotlusi oli pankadele esitatud 98,6 miljoni krooni saamiseks.

Eluasemefondi direktori Jüri Lukase sõnul on üürnike hulgaks Eestis peetud 50 000--85 000 peret. Keegi ei tea, kui paljud neist laenu soovivad, sama suur selgusetus valitseb raha juurdesaamisel, rääkis ta.

Üheks rahapuuduse põhjuseks peab Lukas ka laenude väljaandmise liigset Tallinna-kesksust. Tallinnast tuleb kõige rohkem laenutaotlusi, kinnisvarahinnad on seal aga märksa kõrgemad kui mujal Eestis, lausus ta.

Samal ajal kui eluasemefondis ja pankades valitseb teadmatus, jooksevad üürnikud kinnisvarabüroode ja pankade vahet. Osa laenutaotlejaid on jõudnud tasuda ka oma korteri hindamise eest.

Forekspanga laenujuhi Rait Karu sõnul on EVP-laenu taotlejate ettekujutuste ja tegelikkuse vahel üsna suur erinevus. Erastamisväärtpaberilaenu taotlemiseks nõutavate paberite maht on suurem kui tavalise laenu puhul, lisas ta.

Ühe tundmatuks jääda soovinud laenutaotleja sõnul võttis tema asjaajamine tohutult palju aega. Kui ta sai vajalikud paberid kokku, selgus, et väljavalitud korter oli juba maha müüdud. «Kui ma ühel päeval laenu kätte sain, ei osanud ma enam rõõmustadagi,» ütles ta.

Praegu ei väljasta EVP-laenu mitte ükski selleks väljavalitud kommertspank. Seni on EVP-laenu väljastanud ERA Pank, Forekspank ja Ühispank.

Hetkel kuum