26. juuni 1997 kell 22:00

Tallinna volikogu nõustus müügimaksu kehtestama

Ühtlasi tegi volikogu riigikogule ettepaneku kaaluda turismimaksu lülitamist kohalike maksude nimekirja. Tallinna abilinnapea Ants Leemetsa tõlgenduses oleks turismimaks endiselt alternatiiv müügimaksule, st kehtima hakkab kas üks või teine.

«Kui riigikogu turismimaksu selle aasta jooksul seadusesse sisse viib, tuleme asja juurde tagasi,» kinnitas Leemets. «Igal juhul ei ole meie soov teha korraga kaks uut maksu.»

Leemets ütles, et müügimaksu pealt peaks Tallinn teenima tuleva aasta kuue kuuga 60 mln krooni, mis peaks olema ca 3,5% põhieelarve aastasest mahust ja 13,7% investeeringute kogusummast.

«Volikogu andis loa võtta tuleval aastal rahvusvaheliselt rahaturult 240 mln krooni laenu,» märkis Leemets. «Loomulikult võiksime jätta uue maksu kehtestamata ja võtta rohkem laenu, kuid see poleks tulevikule mõeldes ausam tee.»

Leemets kinnitas, et müügimaksu kehtestamine toob Tallinnas kindlasti kaasa hinnatõusu. «Lähenesime asjale siiski teiselt poolt ja esitasime volikogule küsimuse, kas linn vajab investeeringuteks rohkem raha,» sõnas Leemets. «Volikogu vastas oma otsust tehes jaatavalt.»

Abilinnapea väitel ei ole veel teada, kui palju põhjustab müügimaksu haldamine linnale täiendavaid kulusid.

«Üks asi on maks kehtestada ja teine selle kogumisega toime tulla,» nentis Leemets, «Haapsalu näiteks on toime tulnud, Pärnu aga mitte.»

Kaupluseketi Rema 1000 Eesti ASi tegevdirektor Guido Pärnits ütles, et kui Haapsalu pooleprotsendiline müügimaks ei sundinud Remat hindu tõstma, siis kaks korda suurem maksumäär Tallinnas on liiast.

«On kahtlane, kas linna seisukohalt suhteliselt väikese summa saamiseks on ikka vaja müügimaksu kehtestada,» märkis Pärnits. «Tekib küsimus, kes jaksab maksu tasumist ja laekuva raha kasutamist Tallinna-suuruses linnas kontrollida. See võib üpris kulukaks minna.»

Pärnitsa sõnul võib juhtuda, et ettevõtjad hakkavad müügimaksust hoidumiseks Tallinnas tegutsevaid jaekaubandusfirmasid mujale ümber registreerima. «Igal juhul langeb kogu maksukoorem ausatele kaupmeestele, sest varimajandus jääb haardeulatusest välja,» ütles Pärnits.

Stockmanni kaubamaja direktor Juha Oksanen märkis, et loomulikult mõjutab müügimaksu kehtestamine kaupade jaehindu, sest tegemist on ju käibemaksumäära kergitamisega.

«Täpsemalt ei oska ma meie tegutsemist prognoosida, sest müügimaks on meie jaoks väga uus asi,» lausus Oksanen. «Soomes midagi sellist igatahes ei tunta.»

Ka Guido Pärnits ütles, et suhtub müügimaksu tulekusse suuremate emotsioonideta. «Ükski maks pole kaupmehele meeltmööda, aga vastu võidelda pole ka mõtet,» sõnas ta.

Hetkel kuum